Putin sa ospravedlnil

 

Krátka správa

Ruský prezident Vladimir Putin zavítal na dvojdňovú návštevu Maďarska na čele delegácie tvorenej tromi lietadlami, plnými obchodníkov a zástupcov médií. Podľa pozorovateľov je jeho výlet, ktorý začal v Českej republike, zameraný na budovanie väzieb medzi štátmi bývalého Východného bloku.

Hlavným cieľom Putinovej návštevy dvoch hlavných miest bola ekonomická spolupráca, najmä ruské dodávky energií. V Budapešti Putin zopakoval, že Rusko je spoľahlivým dodávateľom energií do Európy. Vyzdvihol možnosť predĺženia plynovodu Blue Stream (Modrý prameň) do južnej Európy, čím by sa napojilo Rakúsko, Maďarsko, Grécko a Taliansko. Putin uviedol, že Maďarsko by sa vďaka tohto projektu stalo najväčším energetickým centrom Európy. Povedal tiež, že Transsibírska magistrála by mohla byť predlžená do Maďarska s cieľom urobiť z krajiny veľký medzinárodný dopravný uzol.

Počas svojho pobytu v Budapešti Putin vyhlásil, že Rusko „cíti súcit a morálnu zodpovednosť“ za potlačenie povstania v krajine v roku 1956. Zároveň dodal, že dnešné Rusko nemá nič spoločné s činmi Sovietskeho zväzu.

V Prahe ruský líder uviedol, že jeho krajina nesie „morálnu zodpovednosť“ za inváziu do Československa pod vedením Sovietov v roku 1968.

Prezidenti Poľska a Ukrajiny na svojom stretnutí v Kyjeve zdôraznili potrebu oživenia pozastaveného projektu ropovodu Odesa-Brody-Plock-Gdansk. ktorý by bol alternatívou dodávok energií z Ruska.