Putin sa v Davose posmieval americkej ekonomike

Snemovňa reprezentantov včera (28. januára) schválila historicky najväčší záchranný plán (244 hlasov za a 188 hlasov proti). Návrh však Snemovňu značne rozdelil a prešiel bez jediného podporného hlasu republikánov, čím zlyhalo Obamovo snaženie o získanie podpory aj v ich radoch. Plánom sa v pondelok bude zaoberať Senát. Demokrati chcú, aby Obama stihol legislatívu podpísať v polovici februára, s dostatočným predstihom pred aprílovým stretnutím G 20 v Londýne, kde by sa mali lídri dohodnúť na globálnej odpovedi na krízu.

Medzitým, ruský premiér Vladimír Putim verejne prezentuje svoje vlastné názory na to, ako reformovať globálny kapitalizmus. „Chcem vám len pripomenúť, že len pred rokom, americkí delegáti hovoriaci na tomto pódiu zdôrazňovali, že americká ekonomika má stabilné základy a pozitívne vyhliadky,“ povedal počas svojho prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

„Dnes, investičné banky, pýcha Wall Street, takmer prestali existovať. V priebehu dvanástich mesiacov dosiahli straty, ktoré prekonali ich zisky za posledných 25 rokov. Len tento samotný príklad reflektuje skutočnú situáciu, než akákoľvek ďalšia kritika,“ ironicky poznamenal Putin.

Rusko navrhuje zmluvu o energetickej bezpečnosti

Putin sa zameral aj na otázku energetickej bezpečnosti, pričom vyzval k zavedeniu právneho rámca. „Implementácia našej iniciatívy by mohla hrať politickú rolu porovnateľnú k zakladajúcej zmluve Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Spotrebitelia aj výrobcovia by boli konečne zviazaný do energetického partnerstva založeného na jasne sformulovanom právnom základe,“ vysvetlil.

Zároveň potvrdil, že Rusko je odhodlané dokončiť Južnú aj Severnú vetvu plynovodu a tiež postaviť kapacity pre skvapalnený zemný plyn (LNG) v oblasti Sachalinu.

Volanie po obmedzení výdavkov na zbrojenie

Putin vyjadril znepokojenie nad názormi, že zvýšením výdavkov na zbrojenie by sa mohli vyriešiť súčasné sociálne a ekonomické problémy tvorbou nových pracovných miest. Podľa jeho slov „z dlhodobého hľadiska by zbrojenie „vyšťavilo“ finančné a iné zdroje namiesto toho, aby podporovali lepšie a múdrejšie plány“. Vyzval teda, k rozumnému obmedzeniu výdavkov na zbrojenie, čo je aj v záujme snahy o zabezpečenie globálnej stability a bezpečnosti.

Česká republika uvítala zmrazenie plánov umiestniť rakety pri Kaliningrade

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorého krajina je v súčasnosti na čele rotujúceho predsedníctva EÚ, včera uvítal rozhodnutie Moskvy odložiť plánované umiestnenie rakiet na prahu do strednej Európy, informovala o tom AFP.

Rusko upozornilo, že v Kaliningrade naištaluje rakety Iskander, ako odpoveď na plány predchádzajúcej americkej administratívy, ktorá chcela postaviť protiraketový systém v Poľsku a radarový systém v Českej republike. Moskva sa však rozhodla tieto plány odložiť na znak zmierenia s novým prezidentom Obamom.

„Vítam túto zmenu v prístupe Ruska. Dúfam, že si Moskva uvedomila, že jej postoj bol škodlivý,“ povedal Schwarzenberger.