Putin zakazuje vývoz pšenice, trhy sa zľakli

foto: pšenica, zdroj: flickr, autor: ntr23

Očakáva sa, že kvôli zákazu vývozu pšenice, ktorý potrvá od 15. augusta do decembra tohto roku, vzrastú ceny pečiva, či piva. Niektorí predajcovia už tento krok avizovali. Následne zdraželi aj ostatné druhy obilia.

„Myslím, že je vhodné zaviesť dočasný zákaz exportu obilia a ostatných poľnohospodárskych plodín,“ povedal na stretnutí vlády premiér Putin a dodal: „Nemôžeme si dovoliť zvýšenie domácich cien a potrebujeme si udržať počet dobytka,“ cituje jeho slová Financial Times.

Niektorí sa obávajú, že jeho vyhlásenie povedie k medzinárodnej potravinovej vojne alebo že sa bude opakovať situácia z rokov 2008, kedy svet zasiahla globálna potravinová kríza.

Predseda lobistickej skupiny Pšeničná únia Arkadij Zločevsky povedal, že rýchly zákaz exportu zo strany Ruska môže krajine vyslúžiť povesť nedôveryhodného obchodného partnera. Podľa neho malo Rusko zákaz uplatniť až od 1. septembra a poskytnúť tak čas, aby sa trh na tento krok pripravil. Krajina okrem iného uzavrela kontrakty o dodávkach pšenice s niektorými najväčšími svetovými potravinárskymi spoločnosťami, ktoré teraz môžu byť pozastavené.

Ruský zákaz by však mohol podporiť konkurenčných dodávateľov. „Ak sa ukáže, že v krajine je skutočne katastrofálna situácia, pre európsku pšenicu to bude dobrá správa,“ povedal pre Reuters nemenovaný francúzsky obchodník.

Analytici sa však obávajú, že panika vyženie ceny za obilniny vysoko a tým nastane potravinová inflácia.

Rekordné požiare

Niektoré oblasti Ruska v súčasnosti čelia najväčším požiarom za posledných viac ako sto rokov, ktoré si už vyžiadali 50 ľudských životov. V ohrození sa ocitlo sedem regiónov a Moskvu zahalil smog.

Požiare zároveň zvyšujú bezpečnostné riziko v krajiny. Túto stredu (4. augusta) ruský prezident Dmitri Medvedev vyhodil vrcholových vojenských veliteľov za to, že neuchránili námornú základňu pri Moskve pred zhorením.

V regióne Nižný Novgorod zasa požiarnici bojoval s ohňom pri veľkej jadrovej elektrárni v meste Sarov. Minister pre havarijné situácie Sergej Šojgu zároveň varoval, že v regióne Bryansk, ktoré v roku 1986 zasiahla vlna z Černobyľu, by sa mohli vplyvom požiaru do vzduchu uvoľniť rádioaktívne častice. „Ak tam vypukne požiar, rádionuklidy by sa mohli dostať do ovzdušia spolu so splodinami, čo by mohli vyústiť v novú zamorenú oblasť,“ cituje jeho slová BBC.