Radičová a Mikloš na vyjednávanie o eurovale priestor nedostávajú

TASR

K podpísaniu rámcovej dohody o EFSF do 1. júla 2010 sa zaviazal ešte bývalý kabinet premiéra Roberta Fica, no nová vláda pod vedením Ivety Radičovej sa zdráha pripojiť. Premiérka Iveta Radičová a minister financií Ivan Mikloš chceli počas dvojdennej cesty v Bruseli vyjednať lepšie podmienky slovenskej účasti na Európskom finančnom stabilizačnom mechanizme (EFSF). Pre Slovensko by z neho plynul záväzok poskytnúť záruky vo výške 4,37 miliardy eur.

Ako to však už pred včerajším stretnutím ministrov financií krajín eurozóny naznačil nemecký minister Wolfgang Schäuble, priestor pre otváranie podmienok už nie je. "Slovensko nemožno odčleniť od ostatnej časti eurozóny, tá je postavená na solidarite, ktorá je platná pre všetkých. Nemyslím si, že tu je nejaká možnosť pre negociácie, keby sa tak stalo, bol by to zlý signál pre trhy," vysvetlil Schäuble.

Slovenská premiérka Iveta Radičová včera o mechanizme hovorila so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Vam Rompuyom, ktorého informovala aj o programe svojho kabinetu na nasledujúce štyri roky a v akom stave preberá krajinu.

Po stretnutí novinárom oznámila, že priestor na vyjednávanie nebol, keďže „bývalá vláda dala generálny súhlas k vytvoreniu eurovalu, preto považovali štruktúry EÚ túto tému za uzavretú“. Zároveň dodala, že nemôže dať súhlas na odblokovanie eurovalu skôr, ako slovenskú účasť neodsúhlasí vláda a Národná rada Slovenskej republiky.

"Bývalá vláda dala generálny súhlas 10. mája, ja budem rešpektovať tak legislatívu Európskej únie, ako aj slovenskú legislatívu. Predovšetkým predstavím celú procedúru na vláde, potom v druhom kroku koaličným partnerom, a napokon ju predostrieme v Národnej rade Slovenskej republiky, až potom môže zaujať Slovenská republika postoj. Bez ratifikácie na pôde národných parlamentov k plneniu nemôže dôjsť," konštatovala Radičová.

Zároveň dodala, že vláda sa bude témou zaoberať zajtra (streda 14. júla 2010). Úrad vlády dnes (13. júla 2010) infomoval o stanovisku predsedníčky vlády SR k ochrannému valu, v ktorom uvádza, že vláda SR nemieni blokovať politickú dohodu o vytvorení obranného valu eurozóny, no považuje za neakceptovateľné, aby náklady správania neniesli aj banky, ale v plnej miere ich znášali iba občania členských krajín, ktorí o záchrannom mechanizme nerozhodovali a ani nie sú zodpovední za krízovú situáciu. "Akýkoľvek prípadný vstup do obranného valu preto vláda SR podmieňuje záväznou dohodou eurozóny, že uskutoční potrebné reformy v bankovom sektore, na úrovni Európskej komisie, Eurostatu a ratingových agentúr," uvádza sa v stanovisku.

Po tom, čo Slovensko nedodržalo prvojúlový termín, EÚ očakávala, že k podpisu dôjde do polovice júla a mechanizmus bude pripravený do konca mesiaca. Keďže o ňom bude rozhodovať ešte slovenská vláda a parlament, spustenie sa ďalej posunie.

Premiérka sa v Bruseli vyjadrila aj k bilaterálnej pôžičke Grécku. "Nesúhlasíme s ňou," opäť zopakovala Radičová. Dnes by mala o mechanizme hovoriť d aj s predsedom Euroskupiny a luxemburským premiérom Jeanom-Claudom Junckerom, ktorý očakáva, že Slovensko zmluvu nakoniec podpíše. „Počas dnešnej diskusie sme dali jasne najavo, že očakávame, že slovesnká vláda podpíše rámcovú dohodu a príjme všetky záväzky predchádzajúcej vlády,“ povedal Juncker podľa ČTK po zasadaní Euroskupiny.

Minister financií Ivan Mikloš, ktorý sa s ním stretol už včera, ešte pred tým upozornil, že nemá od slovenskej vlády mandát na podpísanie dohody, preto môže s podmienkami súhlasiť len na úrovni politického prísľubu. „Všetci sme nového slovenského ministra financií vyzvali, aby postupovali rýchlo s posledným podpisom a umožnil tak, aby dohoda nadobudla platnosť,“ cituje Junckera ČTK. Luxemburský premiér však zároveň upozornil, že pre odštartovanie fungovania mechanizmu chýba tiež odobrenie zo strany talianskeho aj belgického zákonodarného zboru.

(EurActiv/TASR)