Radičová o ESM: Som presvedčená, že takýto nástroj máme mať

foto: premiérka Iveta Radičová, zdroj: TASR

Hlavy štátov a vlád sa dnes (23. júna) zišli na dvojdňovom summite Európskej rady.

Slovenská premiérka Iveta Radičová pred jeho začiatkom zdôraznila, že predmetom diskusií nie je primárne riešenie situácie Grécka, ale riešenie dlhovej krízy eurozóny, ktorá postupne strháva čoraz viac krajín s eurom. V bezpečí sa preto nemôže cítiť ani Slovensko.

„Nie sme krajina, ktorá by bola odolná voči tomu, čo sa deje v Európe. Zadanie vlády pre mňa je jasné – ako vieme nastaviť naše valy tak, aby sme slovenských občanov a našu republiku čo najviac ochránili a to cez spoluúčasť na riešení problémov v eurozóne,“ vysvetlila Radičová.

Na národnej úrovni v uplynulých dňoch rezonovala najmä otázka posilnenia garancií dočasného eurovalu (Európskeho finančného stabilizačného nástroja – EFSF) a vytvorenia stáleho Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM). Koaličná strana Sloboda a solidarita (SaS) tvrdí, že ani jednu zo záležitostí v parlamente nepodporí.

Premiérka situáciu okomentovala slovami, že politika je o rokovaní. Ako ďalej vysvetlila, navýšenie garancií je dodržanie záväzku, ku ktorému sa krajina zaviazala pri pripojení sa k tomuto mechanizmu. Avšak, keďže Slovensko nedosahuje najvyšší rating AAA, musí poskytnúť vyššie záruky. „My sme sa zaviazali k eurovalu v rámci kontinuity Ficovho rozhodnutia. V eurovale ideme garantovať reálnu sumu, ku ktorej sme sa už zaviazali, takže to treba brať ako vážny záväzok, ktorý sme raz už schválili na pôde národnej rady,“ pokračovala premiérka.

Pokiaľ ide o stály mechanizmus ESM, Radičová je presvedčená, že takýto nástroj treba mať. Vidí v ňom totiž analógiu s Medzinárodným menovým fondom, ktorý sa vo veľkej miere podieľa na zachraňovaní problematických ekonomík v eurozóne. „Je najvyšší čas, aby sme si problémy riešili sami, a nie s pomocou Spojených štátov amerických,“ dodala. Podľa nej by sa stály mechanizmus mohol využívať nielen na riešenie ekonomickej krízy, ale aj v prípadoch sanácie škôd po prírodných katastrofách. Zároveň dodala, že ak by takýto európsky fond existoval už dávno,  nemohlo by sa stať, aby sa Grécko vďaka podvodom stalo členom eurozóny.

Slovenská premiérka upozornila, že to, čomu treba zabrániť v prvom rade je neriadený bankrot. „To čo nás čaká pri rokovaní je zváženie všetkých rizík pri akomkoľvek rokovaní. To najhoršie, čo by sme mohli spustiť je samospád, čo by sa okamžite premietlo na našich bankách a ekonomike,“ zdôraznila.

Európsky semester – niektoré rady si Radičová neprosí

V súbore odporúčaní slovenskej vláde, ktoré vydala Európska komisia v rámci prvého európskeho semestra na základe Národného programu reforiem, exekutíva poukázala na nevyhnutnosť viac investovať do sektorov podporujúcich rast, pričom zdrojom financovania by mohli byť vyššie dane. „Poradiť mať viac verejných financií cez zvyšovanie daní, na to nepotrebujete vzdelanie. Takže za takúto radu veľmi ďakujem a neprosím si ju,“ vyhlásila Radičová.

Za podnetné však označila odporúčanie prepracovať nástroje  aktívnej politiky trhu práce, pričom poukázala, že "na stole" je už päť návrhov. Zdôraznila, že dve tretiny občanov sú nezamestnateľné na trhu práce, preto v prvom rade pôjde o aktivizačné projekty.