Radičová odmieta vklad hotovosti do eurovalu

foto: premiérka Iveta Radičová, zdroj: TASR

Keď v máji 2010 schválili vytvorenie Európskeho finančného stabilizačného fondu (EFSF), dohodnutá úverová kapacita bola 440 miliárd eur. Z technických príčin je však schopný poskytnúť len 250 miliárd. Ak si chce na trhoch požičiavať najlacnejšie, potrebuje najvyšší rating. Agentúry teda uznali len garancie od krajín eurozóny s hodnotením AAA.

Ministri financií, ktorí sa stretli začiatkom minulého týždňa, otvorili diskusiu o širšom balíku opatrení na riešenie dlhovej krízy v eurozóne. V hre je aj naplnenie kapacity eurovalu. Vplyvom portugalských a španielskych problémov vznikli obavy, že v prípade, že budú potrebovať prostriedky EFSF využiť, nebude fond stačiť.

Objavili sa špekulácie, že na naplnenie úverovej kapacity fondu bude potrebné, aby doň vložili hotovosť tie krajiny eurozóny s nižším ratingom, čo platí aj pre Slovensko. Šesť štátov s najvyšším hodnotením totiž nemá vôľu zvyšovať objem svojich záruk.

Radičová podľa TASR v rozhovore pre agentúru Bloomberg takúto možnosť rázne odmietla. „Prepáčte, ale to neprichádza do úvahy. Musíme zrealizovať rozsiahle škrty vo verejných výdavkoch a to by zvýšilo náš deficit.“

Slovenská vláda totiž chce do roku 2013 znížiť rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z vlaňajších 8 %. Súčasťou úsporných opatrení sú výdavkové škrty a zvýšenie nepriamych daní.

Ak sa objem prostriedkov v EFSF má zvýšiť, premiérka požaduje, aby investori tiež znášali straty súvisiace s reštrukturalizáciou dlhu a to už pred rokom 2013, teda ešte počas platnosti súčasného stabilizačného fondu. V rozhovore pre agentúru Bloomberg tiež uviedla, že lídri EÚ by mali zvýšiť flexibilitu EFSF.

Podľa Radičovej je platobná neschopnosť problémových krajín možnosťou, ako sa dostať z dlhovej krízy. V takom prípade by sa súkromní investori nevyhli straty časti svojich nárokov. "Platobná neschopnosť nie je novým fenoménom. Existujú procedúry, ako postupovať, ako reštrukturalizovať dlh."

Hovorí sa aj o znížení úrokovej sadzby záchranných úverov Írsku aj Grécku. Slovenská premiérka takýto krok podporuje.

Plánované reformy EFSF by mali byť známe do marca. Vtedy zverejnia aj detaily stáleho stabilizačného mechanizmu, ktorý euroval nahradí v polovici roka 2013.

(EurActiv/TASR)