Receptom proti rozmachu populizmu je rozpočet pre eurozónu, tvrdí eurokomisár Moscovici

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici. [EPA-EFE/FLORIAN WIESER]

Európa dnes už nečelí ekonomickej kríze ale kríze nerovností. Riešením má byť vytvorenie samostatného rozpočtu pre krajiny menovej únie, myslí si francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici.

„Vytvorenie rozpočtu pre eurozónu je úplne kľúčové, ak chceme úspešne čeliť výzve populizmu a pálčivej otázke veľkých nerovností,“ uviedol eurokomisár zodpovedný za finančné záležitosti EÚ pre agentúru Reuters počas Valného zhromaždenia OSN.

„Ja mám z toho (populizmu) veľké obavy. Myslím si, že ide o najväčšiu hrozbu pre našu demokraciu, pre liberálnu demokraciu, právny štát a európske hodnoty. Ak sa chceme tejto hrozbe postaviť, musíme pokročiť v európskej integrácii, vyhlásil neskôr na podujatí Americkej obchodnej komory.

Samostatný rozpočet štátov menovej únie podľa neho podporí reformy, posilní zbližovanie členských štátov a zaistí tak väčšiu stabilitu eurozóny ako celku v prípade, že niektorý zo štátov zasiahne hospodársky šok.

Dáva Nemecko opäť ruky preč od rozpočtu pre eurozónu?

Podľa štátneho tajomníka nemeckého ministerstva financií Jörgena Kukiesa by sa EÚ mala radšej sústrediť na to, ako lepšie využiť peniaze z rozpočtu Európskej únie.

O vlastnom rozpočte pre 19 krajín s jednotnou menou sa v EÚ hovorí už niekoľko rokov. Myšlienke dal nový impulz hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron. Viacero – predovšetkým severských – štátov ale tento plán odmieta s tvrdením, že eurozóna potrebuje posilniť dohľad nad riadnym dodržiavaním dohodnutých fiškálnych pravidiel.

Napriek predošlej hospodárskej a finančnej kríze, či súčasnému politickému napätiu, sa európsku ekonomiku podarilo opäť úspešne naštartovať. Ako pripomenul francúzsky eurokomisár, hospodársky rast v rokoch 2018 a 2019 by mal byť na úrovni dvoch percent.

„Európska kríza už viac nie je ekonomickou krízou, ale krízou nerovností. Je to politická kríza a kríza výsledkov, musíme ľuďom prinášať viac výsledkov. O tom je celá reforma eurozóny. Nejde o technickú, ale čisto politickú záležitosť,“ doplnil Moscovici.

Obavy z talianskych verejných financií

Eurokomisár, o ktorom sa hovorí ako o možnom špičkovom kandidátovi na post predsedu Európskej komisie za Stranu európskych socialistov (PES), tak zrejme vo svojich slovách narážal na kroky novej talianskej vlády.

Odkedy sa krajne pravicová Liga a populistické Hnutie piatich hviezd dohodli na vládnej koalícií, ich vrcholní predstavitelia sľubujú znižovanie daní a navýšenie výdavkov. To pochopiteľne spôsobuje nervozitu tak na trhoch ako aj v Bruseli.

Do 15. októbra by vláda v Ríme mala predstaviť návrh nového rozpočtu. Zo všetkých krajín EÚ má Taliansko hneď po Grécku stále druhý najvyšší verejný dlh – 132 percent HDP.

Anketa: Potrebuje eurozóna svoj vlastný rozpočet?

Odpovedá slovenský europoslanec Richard Sulík, český europoslanec Tomáš Zdechovský a Vedúci zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Ladislav Miko. 

Krajine z Apeninského polostrova hrozí, že poruší rozpočtové pravidlá EÚ. Podľa nich sú členské štáty povinné udržiavať deficit verejných financií pod hranicou troch percent HDP. Moscovici od talianskej exekutívy očakáva, že zaistí deficit „značne pod dvomi percentami“.

„Teraz je na ťahu Taliansko,“ opisuje momentálnu situáciu Moscovici. „Môj odkaz teda je, že zníženie štrukturálneho deficitu a následne aj zadlženia, ktoré uvoľní investície potrebné v ekonomike, nie je len ich povinnosťou, ale je to v ich vlastnom záujme“.

Moscovici v New Yorku tiež hovoril o rizikách pre stabilitu „silného a zdravého“ svetového hospodárskeho prostredia.

„Obchodné vojny vytvárajú situáciu, ktorá škodí všetkým zúčastneným,“ozrejmil svoje obavy Msocovici, čím narážal na pretrvávajúce obchodné spory americkej administratívy so zvyškom sveta. „Je to absurdné a je to najväčším ohrozením svetového hospodárskeho rastu,“ dodal Francúz.