Reforma eurozóny: Merkelová volá po „kompromise“, Macron po „solidarite“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretla s francúzsky prezidentom, aby diskutovali o reformách v EÚ. Berlín, Nemecko, 19. apríl 2018. [EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretla s francúzsky prezidentom, aby diskutovali o reformách v EÚ. Berlín, Nemecko, 19. apríl 2018. [EPA-EFE/FELIPE TRUEBA]

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na minulotýždňovej návšteve Berlína snažil presvedčiť Angelu Merkelovú k podpore jeho návrhov pre hlbšiu integráciu hospodárskej a menovej únie. Nemci však ostávajú aj naďalej opatrní.

Lídri Francúzska a Nemecka na štvrtkovom (19.4.) stretnutí v Berlíne zdôraznili svoju spoločnú vôľu reformovať EÚ. Na júnovom stretnutí vedúcich predstaviteľov Európskej únie podľa vlastných slov budú jednotní a okrem iného predstavia aj reformu eurozóny.

Rozdielné postoje

Medzi štvronásobnou kancelárkou a Macronom však pretrvávajú zásadné rozdiely v názoroch na spoločnú hospodársku a fiškálnu politiku, ktoré sa im nepodarilo prekonať ani na štvrtkovom stretnutí.

„Existujú francúzske, ale aj nemecké návrhy,“ povedala kancelárka na spoločnej tlačovej konferencii.

Francúzsky prezident je od svojho zvolenia zapálený pre rozsiahlu reformu Európskej únie po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Tá by zahŕňala väčšiu „solidaritu“ v rámci celého bloku ale i eurozóny. Pre krajiny s jednotnou menou navrhuje spoločný rozpočet či post ministra financií.

Európu podľa Macrona ohrozujú neliberálne demokracie

Francúzsky prezident ohlásil v Európskom parlamente zvýšenie príspevku do európskeho rozpočtu a finančnú pomoc samosprávam, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov.

Nemecká kancelárka, ktorá dlho presadzovala uťahovanie opaskov v zasotávajúcich európskych ekonomikách, si udržiava opatrnejší postoj a chce, aby členské štáty najprv zvýšili svoju „konkurencieschopnosť“.

„Obaja si myslíme, že eurozóna ešte nie je dostatočne odolná voči krízam,“ povedala Merkelová.

Ekonomická obroda po kríze v krajinách ako Írsko, Španielsko a Portugalsko bola výsledkom „kombinácie solidarity a národného úsilia,“ vysvetlila Merkelová.

K spoločnému francúzsko-nemeckému plánu, ktorý má byť predložený ešte pred kľúčovým júnovým summitom EÚ povedala, že „máme na stole niekoľko rozdielnych stanovísk, no verím, že naše návrhy môžu v konečnom dôsledku viesť k dobrému výsledku.“

Odpor v Berlíne

Merkelová, kedysi nazývaná „Kráľovná Európy“, sa väčšiny predchádzajúcich diskusií nezúčastnila. Pol roka viedla náročné koaličné rozhovory, ktoré viedli k zostaveniu jej štvrtej vlády. Na domácej scéne je jej pozícia preto mierne oslabená.

Kvôli Macronovým reformným snahám čelila počas tohto týždňa rastúcemu odporu z radov vlastnej konzervatívnej strany CDU/CSU. Kritici sa obávajú, že to prinesie ďalšie zdieľanie rizík a zaťaží nemeckú štátnu pokladnicu.

Macronova veľká reforma eurozóny naráža na odpor Berlína

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom utorkovom prejave (17. apríla) pred europoslancami opäť hovoril o potrebe reformy eurozóny. Jeho návrhy sa však nepozdávajú novému nemeckému ministrovi financií Olafovi Scholzovi ani konzervatívcom Angely Merkelovej.

Berlín je opatrný predovšetkým kvôli obave z akýchkoľvek opatrení, ktoré by mohli viesť k novému zadlžovaniu, alebo financovaniu ekonomicky vyčerpaných členských krajín z peňazí nemeckých občanov.

„Žiadna menová únia nemôže existovať bez prvkov konvergencie,“ povedal francúzsky prezident na tlačovej konferencii.

„Najdôležitejšou vecou je, aby sme si v tejto fáze nevymienali názory na konkrétne nástroje, ale navzájom sa ubezpečili, že máme rovnaké ciele a spoločný politický zámer,“ dodal.

Migračná politika

Obaja zdôraznili, že diskutujú o celom súbore otázok, ktoré presahujú reformu eurozóny, vrátane migračnej politiky. Tá patrí medzi najnaliehavejšíe nemecké priority.

Macron pripomenul návrh, ktorý v utorok (17.4.) predstavil v Európskom parlamente a hovorí o dotovaní samospráv, ktoré prijali utečencov. Tento krok by mohol potešiť práve starostov nemeckých miest.

„Nemôžeme dovoliť, aby táto alebo iná krajina niesla bremeno integrácie (migrantov) sama,“ povedal a uznal tak vedúcu úlohu Nemecka pri prijímaní utečencov a žiadateľov o azyl.

Podľa nemeckej kanclárky našli zhodu na mnohých bodoch v otázke európskeho azylového systému a vyjadrili spoločný súhlas s tým, že stimuly sú lepším prístupom ako sankcie.

Princíp „zodpovednosti“

Čo sa týka reformy bloku štátov so spoločnou menou, Macron by chcel zmeniť existujúci Európsky záchranný mechanizmus (ESM, tzv. trvalý euroval) na Európsky menový fond (EMF). Nová inštitúcia by mala fungovať ako nárazník v prípade budúcich finančných kríz podobných tej z roku 2009.

ECB sa pozdáva myšlienka vytvorenia Európskeho menového fondu. Jeho názov už tak nie

Podľa Európskej centrálnej banky je názov Európsky menový fond zavádzajúci. Jeho úlohy budú podľa frankfurtskej inštitúcie hlavne fiškálne a ekonomické.

Francúzsky prezident tiež navrhuje vytvoriť post ministra financií pre eurozónu. Nezabudol tiež pripomenúť svoju myšlienku spoločného rozpočtu pre menovú úniu v hodnote stoviek miliárd eur.

Nemeckí sociálni demokrati (SPD), staronový koaličný partner vo vláde Angely Merkelovej, súhlasia s Macronovou požiadavkou solidarity. Súhlasia s tým, aby bol odmenený za úsilie reformovať francúzsku ekonomiku, keďže vedia, že ​​veľká časť francúzskych voličov sa prikláňa k pravicovým a ľavicovým populistom, ktorí sú voči EÚ skeptickí.

Konzervatívna časť nemeckej koalície ale trvá na tom, čo nazývajú princípom „zodpovednosti“. Jednotlivé členské štáty nesú zodpovednosť za svoje vlastné ekonomické riziká.

Merkelová je však podľa vlastných slov veľmi optimistická ohľadom dokončenia bankovej únie. Berlín  sa dlhodobo sústredí na znižovanie rizík v domácich bankách.

ECB pripúšťa negatívne účinky jej menových stimulov na nemecké a španielske banky

Obavy o ziskovosti bánk v eurozóne rastú. Európska centrálna banka uviedla, že rozhodnutia v oblasti menovej politiky prijaté po finančnej kríze mali neutrálny vplyv na peňažné ústavy v oblasti jednotnej meny. Okrem nemeckých a španielskych veriteľov.

„Sme tiež pripravení – možno nie v blízkej budúcnosti, ale v dlhodobejšom horizonte – dohodnúť sa na spoločnom systéme ochrany vkladov,“ uviedla Merkelová. „Chceme však, aby zdieľanie rizík išlo ruka v ruke so zodpovednosťou.“

„Čas beží“

V decembri minulého roku predstavila svoju víziu reformy eurozóny aj Európska komisia.  Brusel tlačí na členské štáty, aby sa na konkrétnych opatreniach dohodli čo najskôr. Komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici minulý týždeň opäť zopakoval naliehavú potrebu reformy a povedal, že ak sa na júnovom samite nerozhodne o hlbšej integrácii eurozóny, bude to premárnená šanca.

„Sme stále ďaleko od dosiahnutia konsenzu o prioritách a spôsobe, akým by mala eurozóna napredovať. A čas pritom rýchlo beží,“ povedal Moscovici v prejave na Peterson Institute for International Economics vo Washingtone.