Regióny bude mať na starosti Portugalčanka Ferreira, pribudnú jej dva nové fondy

Kandidátka na post eurokomisárky pre kohéziu a reformy Elisa Ferreira.

Portugalčanka Elisa Ferreira, ktorá v novej eurokomisii bude zodpovedať za regionálnu politiku, má vytvoriť nový klimatický fond na podporu tranformácie chudobných regiónov. Na starosti bude mať aj rokovania o vytvorení fondu na podporu konvergencie a konkurencieschopnosti.

Zmena názvu portfólia v tomto prípade nie je náhodná. Už bývalé zloženie Európskej komisie hľadalo spôsoby, ako motivovať členské štáty k plneniu odporúčaní a reforiem, ktoré im každoročne zasielajú európski úradníci v rámci Európskeho semestra. Exekutíva EÚ aj preto plánuje prepojiť tesnejšie politiku súdržnosti EÚ (kohézna politika, eurofondy), s Európskym semestrom, od čoho si sľubuje efektívnejšie využívanie peňazí z fondov EÚ.

S tým má portugalskej komisárke podľa plánov von der Leyen pomôcť novovytvorené Generálne riaditeľstvo pre podporu štrukturálnych reforiem. Ferreirová okrem toho bude zodpovedať za prácu Slúžby pre podporu štrukturálnych reforiem, ktorá funguje od roku 2017 a z ktorej finančnú a technickú pomoc čerpá napríklad aj slovenský Útvar hodnoty za peniaze.

Rokovania o kohéznej politike

Ferreirovú v novej funkcii prakticky hneď čaká skúška ohňom – dotiahnutie rokovania s Európskym parlamentom a členskými štátmi o podobe kohéznej politiky po roku 2020. Viacerým členským štátom sa nepáči návrh jej predchodkyne z mája minulého roku – či už ide o veľkosť pridelenej eurofondovej alokácie, pretrvávajúcu náročnosť čerpania, alebo malú slobodu v určovaní investičných priorít. Svoje pripomienky k ustanoveniam o fondoch EÚ minulý na začiatku schválili aj europoslanci.

Vláda o eurofondoch po roku 2020: Škrty sú neprimerane vysoké, chceme ich zmierniť

V nadchádzajúcich rokovaniach o dlhodobom rozpočte EÚ po roku 2020 chce slovenská vláda zabojovať za viac peňazí z politiky súdržnosti a väčšiu slobodu v rozhodovaní o využití eurofondov. 

Ferreirová podľa poverovacieho listu pripraví kohéznu politiku, ktorá bude „moderná, jednoduchá a zameraná na vysokokvalitné investície.“

Von der Leyen od portugalskej komisárky tiež očakáva lepšiu propagáciu eurofondov.  Má tak „navštevovať projekty a hovoriť s ľuďmi priamo na mieste, aby sme zlepšili využívanie (eurofondov) a zamerali sa na to, čo ľudia potrebujú“.

Rozpočet eurozóny a klimatický fond

Okrem štrukturálnych a investičných fondov Ferreirová bude mať na starosti aj dva novovznikajúce fondy, ktoré figurujú v plánoch novej šéfky Komisie von der Leyen. Tým prvým je trochu prekvapujúco takzvaný Rozpočtový nástroj pre podporu konvergencie a konkurencieschopnosti. V preklade ide o to, čomu sa na úrovni EÚ v posledných rokoch hovorí rozpočet eurozóny. Presnejšie ide o 25-miliardovú rozpočtovú linku v rámci celoúnijného rozpočtu, ktorá má podporiť investície v štátoch s eurom.

Ferreirová dostala neľahkú úlohu zaistiť „včasnú“ dohodu o podobe tohto nástroja s europarlamentom a Radou EÚ. Predovšetkým niektoré členské štáty na čele s Holandskom myšlienku samostatného balíka peňazí pre eurozónu odmietajú.

Rozpočet eurozóny nemôže preberať funkcie celoúnijného rozpočtu

Rozpočtový nástroj pre eurozónu musí podporovať rast produktivity a zbližovať hospodárske cykly jednotlivých členských krajín eurozóny, tvrdia analytici nemeckého think-tanku Jacques Delors Institute.

Predsedníčka eurokomisie od Ferreirovej tiež chce, aby v spolupráci s eurokomisárom pre klímu Fransom Timmermansom vymyslela architektúru nového Fondu pre spravodlivú transformáciu. Ten má pomôcť chudobným regiónom, ktorých sa najviac dotkne klimatická politika EÚ.

„Nie všetky naše regióny majú rovnaký východiskový bod, ale všetci máme rovnaký cieľ. Preto navrhnem vytvorenie fondu pre spravodlivú transformáciu na podporu tých, ktorý to potrebujú najviac,“ hovorila v júli dezignovaná šéfka Komisie, keď sa uchádzala o dôveru europoslancov.

Hlavne dokončiť rozpočet

Elisa Ferreirová bude podľa listu patriť do skupiny komisárov pod vedením podpredsedu Komisie Valdisa Dombrovskisa, ktorý dostal portfólio Ekonomika pre ľudí.

Úspešnosť jej práce ale do veľkej miery bude závisieť od spolupráce s komisárom zodpovedným za rozpočet. Tým sa po Nemcovi Guntherovi Oettingerovi má stať Rakúšan Johannes Hahn.

Čo bude jeho najväčšou výzvou, jasne vyplýva už z úvodu poverovacieho listu. Von der Leyen má pomôcť uzatvoriť rokovania o Viacročnom finančnom rámci 2021 až 2027, teda dlhodobého rozpočtu EÚ.

Končiaca Komisia, ktorá svoj návrh eurorozpočtu predstavila v máji minulého roku, chcela mať politickú dohodu o VFR hotovú ešte pred eurovoľbami, čo sa nepodarilo. Fínsko, ktoré do konca roku predsedá Rade EÚ, chce dohodu do konca tohto roku. Keďže ale Únia v súčasnosti vyberá politické vedenie v kľúčových inštitúciách a pred sebou stále tlačí nevyriešený brexit, reálne dohodu možno očakávať v prvej polovici budúceho roku.

Únia potrebuje väčší rozpočet, ako navrhuje Komisia, zhodli sa europoslanci

Európsky parlament bude v ďalších rokovaniach o Viacročnom finančnom rámci po roku 2020 bojovať proti navrhovaným škrtom v politike súdržnosti. S pozíciou europarlamentu sa stotožnila väčšina slovenských europoslancov.

Hahn bude napríklad musieť brániť navrhované zvýšenie objemu sedemročného rozpočtu o 192 miliónov eur oproti súčasnosti, hoci sa v ňom už nepočíta s príspevkami vystupujúcej Veľkej Británie. Medzi hlavných kritikov zvyšovania spoločných financií patrí Rakúsko, odkiaľ Hahn pochádza.

Hahn, ktorý pod Junckerom pôsobil ako eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie, bude mať na starosti jedno z najširších portfólií. Popri rozpočte bude totiž zodpovedať aj za administratívu. Okrem generálneho riaditeľstva pre rozpočet tak bude riadiť aj štyri administratívne úrady (Informatika, Preklad, Tlmočenie a Ľudské zdroje). Z úloh od šéfky únijnej exekutívy vyplýva, že Hahn má zaistiť rodovú vyváženosť v štruktúrach Komisie, zaistiť jej „plnú digitalizáciu“.

Právny štát a rozpočet

Dôležitou súčasťou Hahnovej práce bude aj „chrániť finančné záujmy Únie“. Rakúsky politik bude mať pod sebou Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), ktorému má pomáhať v „hladkej spolupráci“ s úradom Európskeho prokurátora.

Hahn sa podľa listu od von der Leyen má postarať o to, aby princípy právneho štátu boli „neoddeliteľnou súčasťou“ rozpočtu EÚ. To zrejme znamená, že ho poverí rokovaniami o novom sankčnom mechanizme, ktorý by mal zmraziť prístup k európskym dotáciám v štátoch kde je ohrozená demokracia a nezávislosť súdnictva. Ten Komisia predstavila spolu s návrhom rozpočtu, no ako samostatný legislatívny návrh.

Dosiahnutie dohody o podmieňovaní čerpania európskych peňazí dodržiavaním zásad právneho štátu je aj jednou z priorít fínskeho predsedníctva. Naopak, voči takémuto riešeniu sa dá očakávať silný odpor krajín, ktoré sa v posledných rokoch kvôli stavu domácej demokracie dostali do sporu s Európskou komisiou (Poľsko) či Európskym parlamentom (Maďarsko).

Hlasovanie o zmrazení eurofondov štátom podkopávajúcim právny štát rozdelilo europarlament

Väčšina slovenských europoslancov hlasovala proti návrhu podmieňovať prístup k peniazom z rozpoštu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu. Nový sankčný mechanizmus podporili len Eduard Kukan a Boris Zala. 

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8