Rehn: Aj malý Cyprus je systémovo dôležitý

Komisár Olli Rehn, Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

„V Euroskupine sa rozhodneme bez náhlenia. Cyperský problém sa nedá vyriešiť tak ľahko,“ uviedol Schäuble pre nemecké periodikum Tagesspiegel. „Cyperské banky sú priveľké v porovnaní hrubým domácim produktom krajiny. Takto to nemôže pokračovať. Toto je záležitosť, ktorou treba začať pri riešení problému,“ vysvetlil.

Ostrov o medzinárodnú pomoc požiadal v júni po tom, čo jeho banky zasiahli straty po odpise časti gréckeho dlhu. Mnohé krajiny eurozóny však s programom váhajú a tvrdia, že krajina musí zlepšiť finančnú transparentnosť. Tŕňom v oku mnohých je najmä nízka sadzba korporátnej dane ostrova. Slovensko napríklad žiada mená Slovákov so schránkovými firmami na Cypre.

Európski predstavitelia chcú dohodu o pomoci uzavrieť do konca marca. Predseda pracovnej skupiny Euroskupiny Thomas Wieser cez víkend pripustil, že to nebude ľahké.  Najprv bude treba prekonať najmä nemecké výhrady voči krajine.

V novembri Der Spiegel citoval správu nemeckej Spolkovej spravodajskej služby BND (EurActiv, 05/11/2012), podľa ktorej z medzinárodnej finančnej pomoci budú profitovať najmä ruskí oligarchovia, podnikatelia a mafiáni a že Cyprus je bránou pre pranie špinavých peňazí v EÚ. Podľa BND mali Rusi v roku 2011 na cyperských účtoch okolo 21 miliárd eur. Nemci sa okrem toho obávajú, že krajina nebude schopná splatiť svoj dlh.

Podľa odhadov pomoc dosiahne okolo 17 miliárd eur, čo je suma rovná HDP ostrova. Z toho 8 až 10 miliárd má ísť na rekapitalizáciu bánk a 7 miliárd na splatenie úverov a financovanie vládnych operácií. Partneri pritom veľmi citlivo zvažujú všetky záchranné možnosti, tak aby nedošlo k nalomeniu dôvery investorov vo zvyšku bloku.

Podľa Schäubleho Euroskupina úzko spolupracuje aj s Ruskom, ktoré prejavilo záujem opäť participovať na riešení cyperských problémov. Zároveň však dodal, že zmluva o trvalom eurovale si pred poskytnutím pomoci vyžaduje jasné a odolné odvôvodnenie. A práve na to, podľa jeho slov ministri čakajú. „Sú však argumenty, ktoré hovoria v prospech klasifikovania Cypru ako systémovo dôležitého,“ skonštatoval minister.

Na to však reagoval komisár Rehn a varoval pred dôsledkami prípadného cyperského bankrotu a odchodu z eurozóny. „Dokonca aj keď pochádzate z veľkej krajiny EÚ by ste si mali uvedomiť to, že každý člen eurozóny je systémovo dôležitý,“ povedal pre magazín Der Spiegel.

„Ak sa Cyprus stane neriadene nesolventným, je veľmi pravdepodobné, že by to viedlo k jeho odchodu z eurozóny,“ dodal. Ako ďalej pripomenul, prísľub krajín eurozóny, že urobia všetko nevyhnutné na udržanie bloku utíšil finančné trhy a tento úspech by sa podľa jeho slov nemal ohrozovať.

Rehn tiež zopakoval, že Európa sa musí držať úsporných opatrení napriek výzvam, ktoré prišli po patovej situácii, ktorá vznikla po voľbách v Taliansku, aby sa viac míňalo na podporu rastu.

„Vzhľadom na to, že dlh priemerne presahuje 90 % HDP, nemyslím si, že existuje manévrovací priestor na opustenie cesty rozpočtovej konsolidácie,“ skonštatoval. „Nebudeme riešiť naše problémy s rastom hromadením nového dlhu na vrch toho starého,“ dodal.

Dotkol sa tým najmä otázky väčšieho časového priestoru na nápravu rozpočtov v prípade ďalšieho zhoršovania ekonomiky. V centre pozornosti sa ocitlo Francúzsko, ktoré naznačilo, že sa mu zrejme nepodarí stlačiť deficit zo 4,5 % na 3 %.

Podľa Rehna francúzska vláda musí zvážiť ako dostať pod kontrolu nadmerné verejné výdavky. Poukázal, že druhá najväčšia ekonomika eurozóny sa doteraz príliš sústredila na zvyšovanie daní miesto škrtov v míňaní.

(EurActiv/Reuters)