Rekordné ceny potravín zvyšujú strach z novej krízy

Podľa posledného indexu cien potravín OSN predstihli ceny úroveň z roku 2008. Maximá cien vtedy spustili násilné protesty v Latinskej Amerike, Afrike i Ázii, čím demonštrovali okamžité dôsledky, ktoré má nárast základných cien komodít na najchudobnejšie obyvateľstvo sveta.

Index cien potravín sleduje mesačné zmeny veľkoobchodných cien niekoľkých poľnohospodárskych komodít, vrátane pšenice, kukurice, ryže, olejnín, mliečnych výrobkov, cukru a mäsa. Od polovice roku 2010 sa jeho hodnota zvýšila o 32%, zo 167 v júli 2010 na 215 v decembri 2010.

Z dôvodu častých období sucha striedajúcich povodne, ktoré ničia úrodu po celom svete, sa v priebehu roku 2011 predpokladá ďalší nárast cien potravín.

Ekonóm FAO Abdolreza Abbassian sa pre agentúru Reuters vyjadril, že organizácia sa obáva nepredvídateľnosti súčasného počasia: „Stále existuje priestor na ďalší rast cien, napríklad, ak budú pokračovať suchá v Argentíne alebo začneme mať problémy s vplyvom chladu na obilniny na severnej pologuli.“

Súčasné záplavy v Austrálii by mohli zvýšiť napríklad svetové ceny ovocia a zeleniny. Najväčší exportér ryže Thajsko prisľúbil, že bude držať ceny svojich dodávok stabilné, aby sa predišlo podobnej kríze ako v roku 2008. Filipíny, najväčší dovozca ryže, zase plánuje obmedziť svoje nákupy.

Reforma CAP musí reflektovať súčasný trend

Podľa Európskej komisie nemá tento nárast cien len jeden dôvod a vysvetlenie, ale je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov ako je vyšší celosvetový dopyt, slabá úroda v exportujúcich krajinách, zákazy vývozu a špekulácie.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Dacian Cioloş uviedol, že rast cien potravín „potvrdzuje dôležitosť silnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a navrhol, aby „životaschopná potravinárska výroba“ bola hlavným cieľom diskusií o budúcnosti CAP po roku 2013.

„Zaistenie bezpečných a dostatočných dodávok potravín, v kontexte rastúceho globálneho dopytu, ekonomickej krízy a čoraz väčšej nestálosti trhu, je fundamentálne a bude jedným y hlavných prvkov, ktoré bude Komisia zvažovať pri návrhoch budúcej CAP v polovici tohto roku,“ doplnil.

Diskusie aj na pôde G20

Skupina vedúcich ekonomík sveta G20, ktorá sa má v dňoch 27.-28. januára stretnúť v Paríži, bude hovoriť o riešení rekordných cien potravín prostredníctvom globálnej spolupráce, aby sa nezopakovala kríza z roku 2008.

Politici sa obávajú, že ak sa včas nepríjmu opatrenia, dôsledkami budú inflácia, protekcionizmus a nepokoje, čo spôsobí celkovú sociálnu a hospodársku nestabilitu. Obavy sú aj z toho, že rastúce ceny potravín by mohli zvrátiť zotavenie sa z finančnej krízy, najmä kvôli spomaleniu dopytu zo strany spotrebiteľov v rýchlo-rastúcich ekonomikách.

Eurokomisár Cioloş privítal rozhodnutie Francúzska, ktoré momentálne predsedá skupine G20, aby sa cenová nestabilita stala jedným z hlavných bodov parížskeho summitu. Sám sa mieni v týchto diskusiách aktívne angažovať.

Nepokoje v Alžírsku a Tunisku

Minulú stredu sa stovky mladých Alžírčanov rozhodlo protestovať v uliciach viacerých miest proti nezamestnanosti a inflácii. Dôvodom bol práve prudký nárast cien mlieka, cukru, oleja a múky. Oficiálne alžírske údaje hovoria o 10-percentnej nezamestnanosti, nezávislé organizácie ju odhadujú na 25%.

„Mladí sú nahnevaní na režim. Nechápu prečo tak bohatá krajina nedokáže vytvoriť pracovné miesta, ubytovanie a slušný život pre svojich obyvateľov,“ uviedol pre agentúru Reuters jeden z obyvateľov hlavného mesta.

Situácia sa upokojila až v nedeľu po prísľube vlády, že pozastaví colné poplatky a DPH na dovoz cukru a kuchynského oleja, čím by sa mali znížiť náklady na základné potraviny.

Aj v Tunisku, kde sú verejné nepokoje veľmi zriedkavé, prerástla reakcia na decembrovú protestnú samovraždu voči postupu polície do rozsiahlych protestov mladých, odborárov a aktivistov za ľudské práva. Po zabití 14 civilistov v priebehu víkendu, vláda nariadila v pondelok zatvoriť všetky školy a univerzity.

Pozície

Podľa Európskej asociácie na ochranu plodín (ECPA) má Európa, ako najväčší dovozca potravín na svete, obrovský vplyv na svetové ceny potravín a ich distribúciu. Varovala, že závislosť na dovoze robí Európu veľmi zraniteľnou voči cenovým šokom.

Riaditeľ ECPA Friedhelm Schmider uviedol, že Únia „by sa mala pozrieť na vlastné politiky, nariadenia a podnety a ochrániť Európu pred vysokými cenami potravín. Kľúčom bude podporiť produktívne a efektívne poľnohospodárstvo tu v Európe a znížiť závislosť na dovoze plodín, ktoré tu môžeme vypestovať.“

Prezident Svetovej banky Robert Zoellick uviedol, že riešením vrtkavých cien potravín sú voľné trhy a nie ochranárske politiky . G20 by podľa Zoellicka malo uprednostniť poskytnutie potravín chudobným.

„Odpoveďou na nestálosť cien potravín nie je potrestať alebo blokovať trhy, ale lepšie ich využiť,“ napísal Zoellick v komentári pre Financial Times.

EurActiv v spolupráci s Reuters