Rekordný rast rumunských miezd

Priemerná čistá mesačná mzda v Rumunsku bola v júni 364 eur (10 920 Sk), čo je medziročný nárast o 24,4%. Informoval o tom Národný štatistický úrad v Bukurešti. Guvernér centrálnej banky Mugur Isarescu varuje, že mzdy rastú príliš rýchlo, predbiehajú rast produktivity práce a roztáčajú inflačnú špirálu. Ceny v júli rástli tempom viac ako 9%. Ekonomika sa začína „jednoznačne prehrievať“ a centrálna banka zvýšila sadzbu na 10,25%.

Rumunsko má dlhodobo povesť trhu s lacnou pracovnou silou, čo priťahuje do krajiny kapitál. Priame zahraničné investície v období 2000 – 2006 predstavovali 26 mld. dolárov. Vznikol tak silný dopyt po pracovnej sile, ktorá však v Rumunsku chýba. Najhoršia situácia je v zdravotníctve, poľnohospodárstve a v strojárstve. Za posledných desať rokov odišlo z krajiny minimálne 2,5 milióna pracovníkov, čo predstavuje zhruba 10% populácie. To zvyšuje cenu práce tých, ktorí zostali.

Ani navýšenie platov o štvrtinu nedokáže vyrovnať obrovský rozdiel so mzdovou úrovňou v Taliansku, Španielsku či vo Francúzsku, čo sú hlavné ciele rumunskej pracovnej migrácie. Odísť za prácou do zahraničia sa stále oplatí viac, ako zostať doma.

Minulý rok vyrástla v meste Bacau nová textilná fabrika. Napriek tomu, že ponúkla dvojnásobok minimálnej mzdy, nedokázala pritiahnuť domácich pracovníkov a musela najať 670 Číňanov. Asociácia stavebných spoločností oznámila, že momentálne zamestnáva 300 tisíc zamestnancov, ale potrebovala by ich počet zdvojnásobiť, aby dokázala zabezpečiť včasnú realizáciu všetkých projektov.

Zvyšovanie miezd je podnietené aj odborárskymi štrajkami, ktoré zachvátili krajinu na jar tohto roka. Pracovníci žiadali lepšie ohodnotenie najmä v prevádzke automobilky Dacia. Odborársky predák Costin Dumitru označil štrajk v Dacii za „biznis lekciu pre nadnárodné spoločnosti.“ Zároveň pridal aj výčitku rumunským politikom: „Spoločnosti prichádzajú do Rumunska najmä pre lacnú pracovnú silu. Je to výsledok dlhoročnej propagácie našej krajiny ako miesta s kvalitnými pracovníkmi za nízke platy – robia to všetci politici, zľava aj sprava.“

Vláda v Bukurešti sa snaží tento trend napraviť a rozbehla kampaň, kde presviedča rumunských pracovníkov v zahraničí, aby sa vrátili domov za stále lepšími podmienkami.