Remišová: Chyby štátu pripravili Slovensko o 600 miliónov eur z európskych fondov

Na snímke podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Finančné opravy projektov financovaných z eurofondov mali za posledných 14 rokov hodnotu takmer miliardu eur. Väčšinu pochybení majú podľa podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej na svedomí štátne orgány. Štát musí tieto korekcie zaplatiť zo svojho rozpočtu.

Za posledných 14 rokov Slovensko čelí korekciám v eurofondoch  v hodnote 997 miliónov eur, oznámila to podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na základe analýzy čerpania na jednotlivých ministerstvách.

Až dve tretiny finančných opráv, ktorých väčšinu musí štát zaplatiť z vlastného rozpočtu, majú pritom podľa nej na svedomí ministerstvá.

„Rozsah škôd, ktorý Slovensku hrozí pre zlé riadenie, neschopnosti, škandály a podvody, je v konečnom dôsledku ešte väčší, ako som očakávala,“ povedala na tlačovej konferencii Remišová.

Ako Slovensko prichádza o eurofondy

Krajina o peniaze z fondov EÚ prichádza dvoma spôsobmi. Tým prvým je takzvaný dekomitment. Tomu čelí, keď v niektorom operačnom programe (OP) nestihne vyčerpať pridelené prostriedky v priebehu jedného finančného roka.

Slovensko takto v súčasnom programovom období prišlo už o 150 miliónov eur. Najviac z nich v Operačnom programe Výskum a inovácie pod rezortom školstva. Aby sa predišlo ďalšej strate peňazí v programe, bývalá vláda ho zlúčila s Operačným programom Integrovaná infraštruktúra, ktorý riadi ministerstvo dopravy. O eurofondy ale pre pomalé tempo čerpania takýmto spôsobom už prišiel aj Integrovaný regionálny operačný program (38 miliónov eur) či OP Rybné hospodárstvo (3 milióny eur).

Vláda sľubuje ambiciózne zmeny v inštitucionálnom nastavení eurofondov

Programové vyhlásenie vlády avizuje radikálne zníženie počtu operačných programov, ako aj počtu úradov, ktoré budú zapojené do procesu rozhodovania o eurofondoch.

Suma bezmála miliarda eur, o ktorej teraz informovala Remišová, sa ale týka takzvaných finančných korekcií, alebo opráv. Ide o spôsob trestu, ak sa v eurofondovom projekte nájdu chyby – či už administratívne nezrovnalosti, alebo vedomé podvody. Peniaze, ktoré mali byť pôvodne hradené z eurofondov, musí prijímateľ zaplatiť zo svojho. Na rozdiel od dekomitmentu sa ale peniaze vracajú zodpovednému rezortu a môžu sa tak použiť na iné projekty.

Škody pritom podľa vicepremiérky spôsobili hlavne systémové chyby štátu.

„Absolútnym škandálom je to, že z tejto miliardy len pochybenia na strane štátnych orgánov a ministerstiev stáli občanov 599 miliónov eur, z ktorých veľká časť nie je ešte zo strany ministerstiev zaplatená. Chyby teda neboli na strane malých žiadateľov a prijímateľov, ale na strane štátu, čo je neakceptovateľné,“ upresnila Remišová. Slovensku pritom podľa nej hrozí nárast o ďalších 364 miliónov eur pre takzvané rizikové výdavky, ktoré sa ešte len vyhodnocujú.

Korekciám v hodnote 81 miliónov eur Slovensko čelí aj v tomto programovom období, ďalšie výdavky za 350 miliónov eur sú rizikové.

Lex korona

Vláda v pondelok schválila novelu zákona upravujúceho čerpanie eurofondov, ktorú predložil Remišovej úrad. Ten má urýchliť čerpanie zvyšných eurofondov pridelených na obdobie 2014 až 2021. V súčasnosti podľa nej od podania žiadosti o príspevok z fondov EÚ po jeho čerpanie v priemere uplynie 680 dní.

Takzvaný „lex korona“ má znížiť mieru byrokracie v eurofondových projektoch. „Snažíme sa zjednodušiť, čo sa v tejto chvíli ešte zjednodušiť dá,“ uviedla Remišová.

Ako eurofondy pomáhajú v boji proti COVID-19

Výnimočné situácie vyžadujú výnimočné rozhodnutia. Tak sa určite dajú nazvať zmeny čerpania eurofondov, ktoré predstavila eurokomisia. Úprava predpisov umožňuje Slovensku na boj s koronavírusom použiť 4,1 miliardy eur z fondov EÚ.

Uvoľnenie podmienok sa má týkať hlavne Európskeho sociálneho fondu v súvislosti s príspevkom na kurzarbeit. Ďalej umožňuje zjednodušenie vyhlasovanie a úpravu eurofondových výziev. Zmeny legislatívy zavádza aj „generálny pardon“ pre prijímateľov, ktorí pre epidémiu zmeškali lehoty dané v projektoch financovaných z európskych fondov a predlžuje im aj lehoty na splátky.

„Mojim cieľom je, aby boli eurofondy jednoduchšie, férové a transparentné, a najmä bez korupcie. Musia slúžiť ľuďom a nie príživníkom, tak, aby sme zmiernili následky pandémie, zachovali pracovné miesta a zabezpečili ľuďom kvalitu života,“ povedala podpredsedníčka strany Za ľudí.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8