Remišová: Eurofondy chceme využiť aj na pokrytie strát firiem postihnutých koronavírusom

Na snímke podpredsedníčka vlády SR a vedúca Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie k presmerovaniu eurofondov na podporu zvládnutia situácie s koronavírusom pred druhým zasadnutím vlády SR v Bratislave 23. marca 2020. [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Slovensko má podľa Veroniky Remišovej k dispozícii štyri miliardy eur nevyčerpaných eurofondov. Ministerstvá vykonajú audit, aby zistili, ako peniaze využiť na zmiernenie krízy spojenej s ochorením COVID-19.

Slovensko má na jednotlivých ministerstvách k dispozícii štyri miliardy eur nevyčerpaných eurofondov, oznámila to na pondelkovej (23. marca) tlačovej konferencii ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí).

„Okamžite sme začali pracovať na tom, aby sme voľné eurofondy mohli použiť tam, kde sú najviac potrebné – na zmiernenie krízy koronavírusu,“ uviedla Remišová.

Voľné peniaze v tomto prípade predstavujú prostriedky, ktoré zatiaľ nie sú zazmluvnené. Táto suma zodpovedá aj posledným zverejneným údajom o stave čerpania z konca februára. Podľa nich boli v tomto programovom období za všetky fondy kontrahované prostriedky v hodnote 10,7 miliardy eur. Celkovo má Slovensko na sedemročné obdobie k dispozícii 15,3 miliardy eur.

Väčšina operačných programov má však vo výzvach, v ktorých sa uchádzači môžu uchádzať o európske dotácie, viac prostriedkov, ako sa im na začiatku eurofondového obdobia pridelilo. Celkovo je vo výzvach a vyzvaniach 17,79 miliardy eur, čo predstavuje 116,26 percenta národnej alokácie.

Remišová bude teraz v spolupráci s ministerstvami zisťovať, koľko z týchto peňazí sa dá použiť na zmierňovanie následkov spôsobených epidémiou. Chce vykonať audit všetkých súčasných výziev a rokovať s Európskou komisiou, aby vláda mala voľné ruky v presúvaní peňazí medzi prioritnými osami operačných programov.

Európska únia sa minulý týždeň dohodla na tom, že štátom časť peňazí z fondov EÚ na záchranné opatrenia vyčlení okamžite. V prípade Slovenska ide o sumu 527 miliónov eur. Ako minulý týždeň informoval portál EURACTIV.sk, vláda však môže na tento účel teoreticky využiť aj všetky zostávajúce eurofondy.

Ako koronavírus Slovensku (možno) zachráni eurofondy

Pomalé čerpanie eurofondov v predošlom roku môže Slovensku paradoxne pomôcť s investíciami na zmierňovanie škôd spôsobených ochorením COVID-19. Komisia novej vláde teoreticky umožňuje na tento účel použiť aj všetky doposiaľ nevyčerpané peniaze z fondov EÚ.

Pomoc pre postihnuté firmy

Podľa Remišovej sa eurofondy budú presúvať hlavne na tri oblasti: podpora malých a stredných podnikov, nákup zdravotníckeho zariadenia a na pomoc ľuďom, ktorí sú následkami koronavírusu najviac postihnutí.

Vláda môže požiadať aj o spätné preplatenie výdavkov spojených s bojom proti ochoreniu COVID-19 – napríklad na nákup testov, rúško alebo respirátorov.

Nová vláda bude môcť peniaze využiť aj na opatrenia, ktoré podľa súčasných európskych pravidiel nemohli byť z fondov EÚ financované. Štát z eurofondov môže napríklad preplatiť mzdové a odvodové náklady firmám, ktorým krízová situácia spôsobuje najväčšie problémy. Podľa Remišovej by sa na tento účel financie mohli uvoľniť z Operačného programu ľudské zdroje, ktoré spravuje rezort sociálnych vecí.

„Nepredpokladám, že sumu štyri miliardy vyčerpáme do dvoch mesiacov. Bude rozložená do konca roka. Treba však identifikovať priority za každý rezort a tam sa snažiť vypísať jednoduché výzvy, kde nebude potrebná akákoľvek byrokracia a kde peniaze budeme vedieť využiť veľmi rýchlo, aby ich mohli urýchlene čerpať tí, ktorí ich najviac potrebujú,“ upresnila.

Remišová zatiaľ neuviedla, dokedy majú jednotlivé ministerstvá zverejniť výsledky auditu aj s konkrétnymi krízovými investičnými prioritami.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8