Remišová: Plán spravodlivej transformácie predložíme Komisii koncom leta

Na snímke vľavo podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) a vpravo komisárka Európskej komisie Elisa Ferreirová (komisárka pre kohéziu a reformy) v areáli Slovenských elektrární v Zemianskych Kostoľanoch 28. júna 2021. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Na transformáciu regiónov na Slovensku je vyčlenených vo Fonde na spravodlivú transformáciu 459 miliónov eur. Podporené regióny ale musia vypracovať transformačný plán.

Plán spravodlivej transformácie, ktorý je predpokladom na čerpanie financií z Fondu na spravodlivú transformáciu, predloží štát Európskej komisii na schválenie do konca leta. Peniaze z neho by mal vyčerpať do roku 2026.

Informovala o tom v pondelok na tlačovej konferencii v areáli Elektrárne Nováky ministerka investícií Veronika Remišová spolu s eurokomisárkou pre kohéziu a reformy Elisou Ferreira.

Na transformáciu regiónov na Slovensku je vyčlenených vo Fonde na spravodlivú transformáciu 459 miliónov eur, pre hornú Nitru pôjde viac ako polovica z tejto sumy. Peniaze pôjdu na projekty, ktoré pomôžu zmierniť dôsledky ťažby a spaľovania hnedého uhlia. „Región má obrovský potenciál zníženia emisií až 1,5 milióna ton ročne a má obrovskú potrebu revitalizácie územia a sanovania environmentálnych záťaží. Aj preto veľká časť peňazí z tohto fondu bude smerovať práve do tohto regiónu,“ skonštatovala Remišová.

Šéf hospodárskeho výboru: Dopravná infraštruktúra je pre transformáciu hornej Nitry kľúčová

Horná Nitra je región číslo jeden, ktorý potrebuje spravodlivú, reálnu transformáciu, hovorí poslanec Peter Kremský (OĽaNO) s tým, že minulá vláda podľa neho tento problém ignorovala.

Predpokladom na to, aby štát mohol podľa nej čerpať peniaze, je plán spravodlivej transformácie. „Ten je hotový a nasledovať bude participatívna diskusia so všetkými stakeholdermi na hornej Nitre, sociálno-ekonomickými partnermi, komunálnymi politikmi, firmami i mimovládkami. Plán následne koncom leta predložíme Európskej komisii na schválenie,“ ozrejmila. Viac ako polovica zdrojov z fondu musí byť zazmluvnená do roku 2023 a využitá do roku 2026, doplnila ministerka.

„Je to historická príležitosť, aby sme preformovali a správnym smerom nasmerovali rast Slovenska, ktoré je veľmi industriálnou krajinou. Aby sme získali nové kompetencie, schopnosti. Vidím, že je tu nová energia, ktorá prichádza s novými projektmi a má potenciál zlepšovať kvalitu života,“ priblížila Ferreira. Komisia podľa nej bude naďalej viesť dialóg s vládou, miestnymi aktérmi a bude čakať na návrhy projektov, aby spoločne pretavili víziu do niečoho konkrétneho, čo bude konečné a v prospech občanov.

Viac ako tritisíc pracovných miest

Štát podľa Remišovej doteraz na hornej Nitre preinvestoval 50 miliónov eur, ktoré boli cielené na rekvalifikáciu zamestnancov baní a podporu malých a stredných podnikov. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zozbieralo v rámci výzvy dovedna 349 indikatívnych zámerov v hodnote šiestich miliárd eur. Hornej Nitry sa týka 147 projektov v hodnote viac ako miliardy eur, investície majú potenciál vytvoriť nových 3400 pracovných miest.

Z Fondu pre spravodlivú transformáciu budú môcť čerpať Trenčín a Košice

Európska komisia tento týždeň zverejnila predbežný zoznam stovky regiónov, ktoré budú oprávnené požiadať o financie zo 7,5-miliardového klimatického fondu. Na Slovensku sa okrem uhoľného regiónu horná Nitra budú týkať aj okolia cementární a oceliarne.

Peniaze budú smerovať do troch pilierov – hospodárskej diverzifikácie, udržateľného životného prostredia, kvality života a sociálnej infraštruktúry. Projekty sa týkajú potravinárstva, strojárstva, životného prostredia, cestovného ruchu, vzdelávania či zdravotníctva. Z iných zdrojov chce MIRRI riešiť i dopravnú infraštruktúru na hornej Nitre, rokuje o tom s rezortom dopravy.

Partneri témy

O téme Regionálny rozvoj môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.

Tento projekt bol financovaný za podpory Európskej komisie. Obsah odráža výlučne názory autorov a Komisia nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie obsiahnutých informácií.