Reportér Bloombergu oslabil maďarský forint

„V skutočnosti máme vážny problém,“ citoval Bloomberg maďarského premiéra Ferenca  Gyurcsánya. Po publikovaní tejto správy ale začal mať problém maďarský forint, ktorý sa včera prudko prepadol voči euru. Maďarská tlač priniesla informáciu, že po 14:30 sa jedno euro predávalo za 303 forintov, zatiaľ čo ráno v rovnaký deň (24.2.) ho bolo možné kúpiť za 298 forintov.

Hovorca maďarskej vlády požiadal Bloomberg o rýchle opravenie citácie tvrdiac, že premiérove slová sa vzťahovali na stav svetovej ekonomiky, nielen maďarskej. Vládny kabinet v Budapešti zverejnil audio nahrávku, ktorá dokazuje, že Gyurcsányove „my“ znamená Európu a nie Maďarsko. Maďarský premiér v Bruseli vyhlásil: „Svet má vážny problém [..] Európa má vážny problém.“

Maďarsko chce do eurozóny

Gyurcsány sa okrem iného v Bruseli vyslovil za urýchlenie vstupu svojej krajiny do eurozóny. Agentúra Reuters cituje: „Bez zmiernenia podmienok pre pripojenie sa k eurozóne otázkou zostáva: ‘Musíme čakať dva alebo dva a pol roka v eurovej predsieni? Je dôležité ponechať tieto krajiny vo vestibule tak dlho?’”

Barroso odpovedal, že splnenie kritérií pre vstup do eurozóny je predovšetkým zodpovednosťou členských krajín EÚ, ktoré sa uchádzajú o prijatie spoločnej meny. Doplnil však, že všetci členovia EÚ by mali byť v eurozóne čo najskôr, okrem tých, ktoré majú výnimky.

Maďarský premiér vo svojich predchádzajúcich vyjadreniach hovoril, že jeho krajina by mohla prijať euro niekedy v období 2012-2014 po tom, čo Maďarsko dokončí reformu verejného sektora a vytvorí udržateľný rozpočet. Krízou postihnuté Maďarsko bolo prvou krajinou, ktorá získala pomoc z balíka 12 mld., ktorý EÚ určila na hospodársku obnovu. Pomoc z Bruselu prišla v čase, kedy sa Maďarsko dohodlo s Medzinárodným menovým fondom (MMF) na veľkom záchrannom pláne v hodnote 12,5 mld. eur.