Richard Sulík žiada plán návratu koruny

zdroj: flickr, autor: Blackmuse

komentári, ktorý vyšiel v dnešnom vydaní Hospodárskych novín predseda Národnej rady SR tvrdí, že očakávania, s ktorými Slovensko vstupovalo do eurozóny sa nenaplnili. „Snahy Slovenska stať sa členom eurozóny boli motivované vidinou stabilnej meny a solídnych pravidiel“, začína Sulík. Vstup do Európskej menovej únie vyplýval pre Slovensko zo Zmluvy o pristupení k EÚ.

Podľa Sulíka sa ale ukázalo, že dnes pravidlá v eurozóne vôbec neplatia. Pripomína prípad Litvy, ktorej vstup do eurozóny EÚ neodobrila kvôli minimálnemu prekročeniu deficitu. Záchrana Grécka bola podľa neho záchranou zisku západných bánk a Gréci si 30 rokov „žili nad pomery“ lebo im vládli socialisti. 

Zodpovedný prístup lídrov eurozóny by bol nechať banky podieľať sa na vzniknutých výpadkoch, konštatuje predseda SaS. „Preto je najvyšší čas, aby Slovensko prestalo slepo veriť rečiam lídrov eurozóny a pripravilo si plán B.“ Tým má byť opätovné zavedenie slovenskej koruny.

Predseda SaS končí komentár vetou: „Keď už sme príliš malá krajina na to, aby sme výrazne ovplyvnili konanie EÚ, musíme aspoň chrániť hodnoty, ktoré vytvorili a tvoria ľudia žijúci na Slovensku". 

Strana Sloboda a solidarita je členom Strany Európskych liberálnych demokratov (ELDR). Tá aktívne podporuje vytvorenie "dôveryhodného stáleho krízového mechanizmu", v ktorom by mali veritelia znášať následky reštrukturalizácie. V jednej z posledných správ ELDR na svojej stránke uvádza: "Európski liberálni demokrati často zdôrazňujú, že rozpustenie eurozóny by malo dlhotrvajúce negatívne dôsledky pre európsku ekonomiku a budúcu prosperitu."  

Slovenský minister financií Ivan Mikloš v reakcii na slová Richarda Sulíka pre agentúry uviedol, že "euro by malo vydržať, je potrebné pre to urobiť všetko.

Slovensko by malo podľa neho zostať súčasťou eurozóny. "Samozrejme, že vždy treba byť pripravený na všetky eventuality, ale teraz treba urobiť všetko preto, aby euro vydržalo, aby bolo silné," povedal Mikloš.