Rím sa chce vyhnúť sankciám za porušovanie únijných fiškálnych pravidiel

Predseda vlády Giuseppe Conte s lídrami vládnych strán Matteom Salvinim a Luigim Di Maiom. [EPA-EFE/Riccardo Antimiani]

Lídri vládnych strán spolu s ministrom financií pripravia stratégiu pre diskusie s EÚ, aby sa vyhli disciplinárnemu konaniu za porušovanie únijných fiškálnych pravidiel.

Vedúci predstavitelia talianskej koalície sa v pondelok (10. júna) večer na stretnutí s premiérom Giuseppem Contem dohodli na potrebe odvrátiť disciplinárne konanie Európskej únie (EÚ). Jeho dôvodom sú zhoršujúce sa verejné financie tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Conte vo svojom vyhlásení uviedol, že on a jeho dvaja zástupcovia – líder Ligy Severu Matteo Salvini a vedúci Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio – sa stretnú s ministrom hospodárstva Giovannim Triom a jeho tímom, aby navrhli „stratégiu pre diskusie s EÚ“. Cieľom je predísť disciplinárnemu konaniu, ktoré by mohlo viesť až k pokute vo výške 3,5 miliardy eur. A tiež vytvoriť spoločný návrh rozpočtu.

Európska komisia 5. júna oznámila, že Taliansko porušuje fiškálne pravidlá EÚ, keďže jeho dlh rastie. Takáto situácia ju oprávňuje začať disciplinárne konanie proti Rímu.

Ak štáty EÚ tieto závery odobria, Komisia môže následne odporučiť začatie disciplinárneho konania. Tento krok sa očakáva ešte pred stretnutím ministrov financií EÚ začiatkom júla.

Päť kľúčových odkazov z ekonomických odporúčaní Únie členským štátom

Komisia zverejnila ekonomické odporúčania pre členské štáty. Voči Taliansku chce začať disciplinárne konanie, Belgičania sa mu zatiaľ vyhli. Nemcom Komisia vyčíta málo investícií.

Taliansky premiér sa na schôdzke snažil presvedčiť Salviniho, aby zmiernil svoju kritickú rétoriku voči EÚ. Ešte v pondelok ráno pre noviny Corriere della Sera pohrozil, že ak vládnuce strany nespravia všetko preto, aby odvrátili sankčné konanie Únie, odstúpi z funkcie. V opačnom prípade podľa neho vystavia krajinu trhovým šokom a dostanú ju do veľkých ekonomických problémov.

Komisia skonštatovala, že Taliansko dosiahlo obmedzený pokrok v otázke ekonomických odporúčaní EÚ a ustúpilo od nevyhnutných štrukturálnych reforiem. To môže !negatívne ovplyvniť jeho rastový potenciál,“ skonštatovala Komisia.

Verejný dlh Talianska, druhý najvyšší v EÚ v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) po Grécku, vzrástol zo 131,4 percent HDP v roku 2017 na 132,2 percent HDP v roku 2018. Komisia odhaduje, že v tomto roku sa zvýši na 133,7 percent HDP a v roku 2020 na 135,2 percent HDP. To je v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré hovoria, že členské štáty musia svoj dlh znižovať a stlačiť ho pod hranicu 60 percent HDP.