Rokovania v Davose skončili sľubne

Krátka správa

Ministri obchodu sa vo švajčiarskom Davose zhodli na tom, že do roku 2008 je potrebné podpísať svetovú obchodnú dohodu. Stretnutie „Svetového hospodárskeho fóra“ (WEF) sa koná každoročne, toho roku 26. januára. Rozhovory boli v značnej miere ovplyvnené pesimistickými hospodárskymi predpoveďami pre rast v roku 2008.

15 ministrov sa najbližšie zíde na konci marca počas Veľkej noci v Ženeve, aby diskutovali o detailoch navrhovanej svetovej dohody.

Predstavitelia podnikateľskej sféry privítali výsledok so značnou mierou rezervovanosti. Dôvodom je, že aj záver minuloročnej schôdzky WEF sa niesol v podobnom duchu, avšak v praxi toho bolo vykonaného len veľmi málo.

Šéf obchodu EÚ, komisár Peter Mandelson, pripustil, že firmám môže stagnácia kola WTO z Doha spôsobovať frustráciu, ale aj napriek tomu môžu z toho veľa získať. Napriek všetkému je podľa jeho slov potrebné rýchlo sa pohnúť vpred: „Zhodli sme sa, že ak sa má kolo úspešne ukončiť, musí to byť v tomto roku. Musí byť ukončené pod patronátom prezidenta Busha.“ Pascal Lamy, šéf WTO, dodal: „Sme k tomu oveľa bližšie ako počas uplynulého roka.“

Politici sa domnievajú, že sú to práve recesia hospodárstva USA, spomalenie hospodárskeho rastu, finančný chaos a hypotekárna kríza, ktoré môžu byť stimulom pre rýchle ukončenie 7 rokov trvajúceho kola hospodárskych rokovaní. Dosiahnutiu dohody bráni predovšetkým neschopnosť EÚ a USA dohodnúť sa na farmárskych tarifách a znižovaní miery dotovania poľnohospodárstva. Rovnako je problémom aj neochota týchto dvoch silných hospodárskych hráčov otvoriť domáci trh pre priemyselné produkty z rozvíjajúcich sa krajín.

„Nálada na Fóre bola zahalená oblakom finančnej krízy. Neistota pokračuje“, konštatoval Vaman Kamath, výkonný riaditeľ indickej ICICI Bank a spolupredseda WEF.

Zatiaľ čo sa EÚ a USA obávajú dopadov kritických finančných momentov, rýchlo sa rozvíjajúce východné ekonomiky nabádajú hlavných ekonomických hráčov k ústupkom. Podľa nich, ak sa západné hospodárske mocnosti nedohodnú, prelom nemožno očakávať. Sú to práve východné ekonomiky, ktoré zostali od rozsiahlej krízy uchránené.

Kamal Nath, indický minister obchodu, rovnako podčiarkol dôležitosť dosiahnutia svetovej dohody v roku 2008 a súčasný stav pomenoval „hospodárskou krízou obliehajúcou rozvinutý svet.“ Calso Amorim, brazílsky minister zahraničia, dodal: „Máme [pred sebou] okamih nevyhnutnosti, ktorý je rovnako aj okamihom príležitosti.“

Účastníci WEF sa taktiež zhodli, že rok 2008 musí byť „bodom obratu v boji proti chudobe“ a časom oživenia Miléniového rozvojového cieľa z roku 2000. Podľa nich je potrebné zvýšiť prostriedky na rozvojovú pomoc do výšky 0,7% HDP, znížiť extrémnu chudobu a do roku 2015 zastaviť šírenie sa HIV/AIDS.