Rokovania WTO sa vážne komplikujú

Deväť európskych krajín žiada komisára pre obchod Petra Mandelsona, aby presadzoval tvrdší postoj počas globálnych obchodných rokovaní WTO v Ženeve. Medzi krajiny nazvané “Klub dobrovoľníkov” patrí Francúzsko, Írsko, Poľsko, Maďarsko, Grécko, Portugalsko, Litva, Cyprus a Malta. 

“Už pridlho Európa dostáva príliš málo späť za svoje útupky rozvojovým krajinám ako India, Čína a Brazília,” vyhlásil pre AFP hovorca talianskeho vyjednávača pri rokovaniach WTO Adolfa Ursa.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym sa postavili do čela Mandelsonových kritikov. Odmietajú jeho návrh znížiť dotácie do poľnohospodárstva o 54 až 60%. Obaja sú odhodlaní takúto dohodu zablokovať. Jej výslednú podobu musí podpísať všetkých 153 členských štátov WTO.

Paríž vníma Mandelsona ako neo-liberála, ktorý chce obetovať francúzske poľnohospodárstvo na “oltár globalizácie.” Podľa diplomatických zdrojov Sarkozy údajne žiadal komisára, aby prišiel na konzultácie priamo do Elizejského paláca v Paríži. Mandelson to odmietol.

Britský komisár v utorok (29.7.2008) vyhlásil, že ak jednotlivé strany rokovaní neprejavia flexibilitu, “celá dohoda padne,” čo nastolí “veľmi zlé vyhliadky.” Je presvedčený, že by bolo “nezmyselné nechať rokovania skrachovať.” Krajiny by sa pripravili o šancu uskutočniť poľnohospodársku reformu v rozvojových krajinách a mnoho príležitostí na ďalší rozvoj svetového obchodu.

Brazílsky minister zahraničných vecí Celso Amorim vyzval politických lídrov, aby sa nevyhýbali rozhodnutiam, ktoré v sebe nesú riziko, lebo je to súčasť ich politickej zodpovednosti: “Vzali sme na seba riziká, aj politické, pretože sme verili, že sa podieľame na niečom dôležitom pre všetkých, teda na úspešných rokovaniach. Ak teraz skrachujú, neviem si predstaviť, ako ich znovu oživíme v priebehu dvoch – troch mesiacov. To je ilúzia.”