Ropa tečie, dôvera otrasená

EÚ sa s nádejou pozerá na kazašskú ropu.

Krátka správa

O 21:30 začala ruská ropa opäť tiecť do bieloruskej sekcie ropovodu Družba. V rovnakom čase začalo Bielorusko pumpovať 79 000 ton ropy zo svojich depozitov don rafinérií na Ukrajine, v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Nemecku a Maďarsku. Na Slovensko sa ropa dostala v stredu o jedenástej v noci, z celkového množstva uvoľneného Bieloruskom by malo prísť 7-10 000 ton.

Dodávky sa obnovili potom, ako bieloruský prezident Alexander Lukašenko ustúpil tlaku Moskvy a v telefonickom rozhovore s ruských prezidentom Vladimírom Putinom súhlasil so zrušením tranzitného cla uvaleného na ruskú ropu. Spor odštartovalo práve bieloruské rozhodnutie uvaliť clo 45 dolárov na tonu ruskej ropy transportovanej cez krajinu. To však bolo reakciou na novú dohodu o dovoze ruského plynu, podľa ktorej Gazprom zvýšil cenu pre Minsk viac ako dvojnásobne (zo 47 na 100 dolárov za tisíc metrov kubických).

V rozhovore s Lukašenkom Putin údajne pohrozil uvalením dovozného cla na všetky bieloruské tovary importované na ruský trh. Bieloruský zahraničných obchod je pritom na východnom susedovi závislý – smeruje tam viac ako 50% vývozu. Bieloruská delegácia vedená premiérom Sergejom Sidorskym letí dnes do Moskvy a počas dvoch dní sa bude snažiť vyrokovať širšiu dohodu o rope a iných oblastiach obchodu medzi dvoma krajinami.

Predseda Komisie José Manuel Barroso nazval odstavenie dodávok ropy „neakceptovateľným“ a dodal, že Komisia „bude konať aby zabezpečila, že sa to v budúcnosti viac nestane“. Bielorusko-ruský spor zasiahol aj Slovensko, ktoré je od dovozu ropy z Ruska absolútne závislé. Ešte včera, keď nebolo jasné kedy sa dodávky cez ropovod obnovia, odsúhlasila vláda uvoľnenie 100 000 ton ropy zo štátnych rezerv. Slovensko má rezervy tejto strategickej suroviny postačujúce na približne 70 dní.