Rozdelenie peňazí z fondu obnovy je podľa Babiša nespravodlivé, s V4 chce nájsť spoločnú pozíciu

Český a slovenský premiér na stredajšom (3. júna) stretnutí v Prahe. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny chcú na rokovaní 11. júna v Lednici dospieť k spoločnému stanovisku k návrhu prerozdeľovania prostriedkov v rámci Fondu obnovy, ktorý má byť súčasťou viacročného finančného rámca Európskej únie.

Potvrdili to premiéri Slovenska a Českej republiky Igor Matovič a Andrej Babiš po stredajšom spoločnom rokovaní, ktoré bolo súčasťou Matovičovej zahraničnej pracovnej cesty v Prahe.

Český premiér uviedol, že spoločné stanovisko začali hľadať premiéri V4 už počas utorka, v stredu pokračoval v diskusii so šéfom slovenskej exekutívy. Babiš zopakoval postoj ČR, ktorá nesúhlasí s kľúčom prerozdeľovania prostriedkov určených na reštart ekonomiky členských krajín EÚ po pandémii nového koronavírusu.

„Je pre nás neprijateľné, aby kritériom fondu obnovy bola nezamestnanosť. Priemerná nezamestnanosť za roky 2015 až 2019 predsa nemá nič spoločné s novým koronavírusom. Účet za pandémiu sa dozvieme na konci roka, keď uvidíme pokles HDP, to bolo vždy predsa hlavné kritérium pri prerozdeľovaní,“ zdôraznil Babiš.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1268178940742557703

Ešte pred stretnutím so slovenským premiérom tiež povedal, že by sa peniaze z nového mechanizmu mali prerozdeľovať podobne ako eurofondy, aby prispeli ekonomiky členských krajín naďalej vyrovnávali.

Návrh, ktorý predstavila Európska komisia, je podľa neho šitý na mieru krajinám s nižšou mierou zodpovednosti pri dodržiavaní fiškálnych a rozpočtových pravidiel. „Je to samozrejme zložitá diskusia, no my sme sa dohodli, že na spoločnom rokovaní v Ledniciach 11. júna sa tomu budeme venovať aj pol dňa a budeme ladiť spoločné stanovisko, ktoré by sme prezentovali na rokovaní Európskej rady 19. júna,“ povedal český premiér.

Šanca pre Slovensko

Šéf slovenskej vlády pripustil, že v prípade návrhu na prerozdeľovanie prostriedkov z fondu obnovy sú kritériá pre Slovensko nastavené prijateľne. „Rešpektujeme však i to, že ten predbežný výpočet nie je rovnako priaznivý pre Maďarsko či Českú republiku. O tom preto bude stretnutie v Ledniciach, aby sme našli spoločné stanovisko,“ dodal Matovič.

Slovenskí vládni predstavitelia únijný plán na prebudenie ekonomiky EÚ už niekoľkokrát privítali a spoločne ho označujú za šancu na modernizáciu domáceho hospodárstva.

Korčok: Slovensko z nového fondu EÚ pre hospodársku obnovu získa 10 miliárd eur

Plán ekonomickej obnovy EÚ, ktorý predstavila Európska komisia, minister zahraničia Ivan Korčok označil za dobrú správu pre Slovensko. Vláda podľa neho ale musí spraviť veľa “domácich úloh”, aby zvládla dostupné peniaze vyčerpať. 

Podľa návrhu dlhodobého finančného rámca EÚ, ktorý 27. mája predstavila v pléne Európskeho parlamentu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, by sa rozpočet Únie na roky 2021 až 2027 mal pohybovať na úrovni 1,85 bilióna eur, pričom 750 miliárd by mal tvoriť fond obnovy, určený na reštartovanie ekonomík členských štátov EÚ po pandémii nového koronavírusu. Celková alokácia pre Slovensko by mohla byť vďaka dodatočným prostriedkom o osem miliárd eur vyššia.

Matoviča na stredajšej zahraničnej pracovnej ceste prijal aj prezident ČR Miloš Zeman. Čaká ho aj stretnutie so šéfmi  oboch komôr českého parlamentu – predsedom Senátu Milošom Vystrčilom a predsedom Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom.