V rozpočte EÚ hrozí výpadok

Únia dostala minulý rok viac účtov na preplatenie štrukturálnej pomoci, ako očakávala. Ak nenájde v krátkom čase takmer 11 mld. eur, hrozí jej diera v dvojcifernej miliardovej výške. Mohla by síce žiadať od členských štátov ďalšie prostriedky, ale tým by sa problém len oddialil. "Na konci roka nás zrejme čaká diera a na jej pokrytie budem musieť požiadať o dodatočné financovanie," povedal pre Financial Times Deutschland rozpočtový komisár EÚ Janusz Lewandowski.

Podľa rozpočtu by Európska komisia (EK) mala vyplatiť príspevky a pomoc z fondov vo výške 129 mld. eur. Veľká väčšina peňazí smeruje do poľnohospodárstva a na regionálnu štrukturálnu pomoc.

Členské štáty chcú na jednej strane znižovať príspevky do úniového rozpočtu, ale zároveň na poslednom summite vyhlásili, že budú lepšie čerpať štrukturálne fondy. To automaticky vedie k nárastu výdavkov. Rozpočtový deficit ukazuje, že ich dvojitá stratégia nefunguje. Rozpočet EÚ pritom musí byť vyrovnaný a nesmie produkovať deficit.

V priebehu posledných troch týždňov minulého roka dostala Komisia na preplatenie účty v celkovej hodnote 15 mld. eur. Z toho mohla vyplatiť 4 mld. eur, na zvyšok nezostali prostriedky.

Podľa Lewandowskeho sú za súčasný stav zodpovedné členské štáty, pretože sa v rozpočet EÚ na tento rok v porovnaní s minulým rozhodli zvýšiť celkové výdavky len o 1,86 %, čo je menej ako inflácia. "Ja som už dávnejšie varoval, aby sme sa pripravili na tento problém." Ak sa subvencie vyčerpajú, výraznejšie sa musia navýšiť platby v rokoch 2012 a 2013.

Čerpanie štrukturálnych fondov sa v každom období rozbieha pomaly a až na konci sa vyplácajú veľké sumy. V tomto období sú to roky 2011 až 2013. "Každý vie, že na konci každej finančnej periódy je potrebných veľa peňazí," hovorí Lewandowski. Podobný scenár prebieha aj na Slovensku. Doteraz sme prečerpali len približne štvrtinu eurofondov, ale rýchlosť čerpania sa v minulom roku dramaticky zvýšila.

V roku 2012 sa očakáva prijatie väčšieho rozpočtu, ktorý by naplnil rozpočtovú dieru. Lewandowski dúfa, že po poslednom summite sa rozpočet pre ďalšie roky podstatne navýši.

Európska komisia navrhla navýšenie budúceho viacročného finančného rámca na roky 2014-2020 zo súčasných 976 mld. eur (pre roky 2007-2013) na 1025 mld. eur.

(EurActiv/TASR/FTD)