Rozvojové krajiny chcú pomôcť zachrániť euro

Zdroj: Flickr

Čína a Spojené štáty vyzývajú európskych lídrov, aby konečne zastavili šírenie dlhových problémov vzhľadom na to, že sa pod intenzívny tlak dostalo Taliansko, tretia najväčšia ekonomika eurozóny. Čínsky premiér Wen Ťia-pao zasa zdôraznil, že Peking chce pomôcť svojmu najväčšiemu obchodnému partnerovi, no Európa najprv musí zastaviť prehlbovanie krízy.

Investori sú pre dlhový debakel čoraz nepokojnejší. V utorok si k talianskym dlhopisom vypýtali najvyššie rizikového prirážky odkedy krajina v roku 1999 prijala euro. Od Talianska sa očakáva, že schváli 54-miliardový úsporný balík, hoci doterajšie konsolidačné kroky investorov veľmi nenadchli.

Zároveň z ich ohľadu je tu až 90-percentná pravdepodobnosť, že Grécko skrachuje. Kombinácia bankovej krízy, gréckeho bankrotu a talianskych finančných problémov však môže vážne ohroziť budúcnosť menovej únie.

Nemecká kancelárka Angela Mekrelová včera úvahy o gréckom riadenom bankrote alebo jeho vylúčení z eurozóny odmietla, hoci o týchto možnostiach otvorenie hovoria kresťanskí demokrati z jej vlastnej strany CDU, či zástupcovia jej koaličných partnerov. Grécko však má dostatok financií len do októbra a potrebuje ôsmu tranžu medzinárodnej pomoci.

Merkelová v rozhlasovom rozhovore uviedla, že Európa robí všetko, čo je v jej silách, aby sa vyhla gréckemu bankrotu a vyzvala členov koalície, aby si dávali pozor na to, čo hovoria, pretože ich slová majú veľký vplyv na situáciu na finančných trhoch.

Čínska podpora

Čína vo svojich devízových rezervách drží tri bilióny eur. Zatiaľ však nešpecifikovala ako by chcela Európe pomôcť.

Nemenovaný predstaviteľ brazílskej vlády však agentúre Reuters prezradil, že skupina BRICS začala rokovať o tom, že zvýši svoje investície do európskych dlhopisov, aby tak krízu zmiernila.

„Mnohokrát sme povedali, že Čína chce podať pomocnú ruku a budeme v Európe aj naďalej investovať,“ vyhlásil čínsky premiér na Svetovom hospodárskom fóre v Číne. Naznačil zároveň, že výmenou za pomoc by očakával, že jeho krajina by získala status trhovej ekonomiky.

Dlhová kríza eurozóny vážne znepokojuje aj USA. Minister financií Timothy Geithner sa dokonca zúčastní na piatkovom neformálnom stretnutí svojich kolegov z eurozóny, na ktorom zástupcovia Spojených štátov väčšinou neparticipujú.

Samotný prezident Barack Obama uviedol, že Grécko je pálčivým problémom, ale ešte väčšie obavy sa spájajú s prípadným krachom veľkých ekonomík – Talianska či Španielska.

„Nakoniec sa všetky veľké krajiny v Európe a lídri Európy musia stretnúť a prijať rozhodnutia, ako koordinovať menovú integráciu oveľa efektívnejšie ladenou fiškálnou politikou,“ povedal agentúre EFE.