Rumunská vládna strana chce prijať euro v roku 2024

Liviu Dragnea, šéf strany Sociálnych Demokratov, vychádza z budovy Národneho protikorupčného úradu v Bukurešti, 21.11.2017. [EPA-EFE/ROBERT GHEMENT]

Termín prijatia spoločnej európskej meny Rumunsko už niekoľkokrát posunulo. Vládnuca Sociálno-demokratická strana (PSD) na sobotnajšom straníckom kongrese odhlasovala dátum prijatia eura na rok 2024.

Povinný a prirodzený krok

Vstup do eurozóny je pre Rumunsko nevyhnutným a prirodzeným krokom, vyhlásil cez víkend líder strany PSD Liviu Dragnea pre niekoľkotisícových zhromaždením jeho spolustraníkov.

Rumunsko je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európskej únii, no zároveň aj jednou z najchudobnejších a najskorumpovanejších štátov dvadsaťosmičky.

„Musíme sa na to pozerať s odvahou a pochopiť, že je to našou povinnosťou ale tiež jedinečnou príležitosťou pre Rumunsko, aby zasadlo k jednému stolu spolu s bohatými Európanmi,“ povedal Dragnea. „Toto je projekt národnej solidarity.“

Súčásná vládna koalícia zložená zo Sociálno-demokratickej strany PSD a liberálnej ALDE je pri moci už vyše roka.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Konečný dátum sa posúva

Pôvodným cieľom Rumunska, ktoré má približne 21 miliónov obyvateľov, bolo prijatie jednotnej meny do roku 2014. Dátum sa neskôr posunul o ďalších päť rokov. Ukázalo sa však, že vzhľadom na slabý pokrok pri plnení podmieiky Európskej únie týkajúcich sa hospodárstva a inštitúcií, nie sú tieto termíny reálne splniteľné.

Tempo rumunského hospodárstvo rastu v posledných rokoch výrazne stúpalo. V poslednom štvrťroku vzrástlo o 6,9 percenta, pričom domáca spotreba sa zvýšila o 9,3 percenta, čo sa prajavilo aj na zvýšení miezd a dôchodkov.

Boj s korupciou: Brusel tvrdí, že Rumunsko už netreba monitorovať

Samotní Rumuni sú “najlepšími ručiteľmi” boja proti korupcii vo svojej krajine, povedal Frans Timmermans.

Dragnea, ktorý si zachováva pevnú kontrolu nad stranou aj vládou, uviedol, že vláda zostaví „národnú komisiu, ktorá na konci marca predloží oficiálny plán na prijatie eura“. Očakáva sa, že celoštátne debaty na túto tému odštartujú už na budúci mesiac.

„Do 1. decembra chcem rumunskej spoločnosti ponúknuť politický konsenzus, aby sme mohli stanoviť presný harmonogram vstupu do eurozóny,“ povedal.

Dodal, že hlavnou prioritou by mala byť infraštruktúra. Rumunská vláda chce výstavbou diaľnic prepojiť krajinu s hlavnými mestami všetkých susedných štátov.

Obvinenia a súdne procesy

Dragnea mal aj napriek jednoznačnému víťazstvu jeho strany v parlamentných voľbách v roku 2016 zákaz vykonávať funkciu predsedu vlády.

Zabránilo mu v tom predchádzajúce odsúdenie za falšovanie hlasovania v referende v roku 2012, ktorého cieľom bolo zosadenie vtedajšieho prezidenta Traiana Basesca. Dragnea vtedy pôsobil ako minister pre regionálny rozvoj.

Je tiež súdený v prípade zneužitia úradných právomocí a čelí samostatnému vyšetrovaniu kvôli podozreniu z vytvorenia zločineckej skupiny, ktorá mala tunelovať štátne projekty. Rumunský politik ale všetky obvinenia odmieta.

Členovia SDP si na kongrese zároveň volili 16-členné predsedníctvo strany. Novou predsedníčkou sa súčasná premiérka Viorica Dancilová. Dancilová je druhou najsilnejšiou postavou strany a tiež blízkym spojencom Dragneu. Bývalá europoslankyňa je na čele vlády je od januára tohto roku.

Rumunská ľavica položila svoju vlastnú vládu – druhýkrát za rok

Vnútrostranícke boje stáli premiérske kreslo Mihaiho Tudoseho, ktorý za šesť mesiacov dokázal nahnevať susedov aj presadiť kontroverzné reformy súdnictva. Nahradiť by ho mala europoslankyňa Viorica Dăncilăová.