Rusko a Kazachstan vytvoria colnú úniu

Vytvorenie colnej únie môže skomplikovať rokovania Moskvy o členstve vo WTO. Fakt, že Bielorusko ostalo mimo, jej zas môže zhoršiť vzťahy s Minskom.

„Dohodli sme sa na vytvorení colných regulácií pre… úniu na bilaterálnom základe“, povedal Putin reportérom na brífingu v St. Petersburgu.

Absencia Bieloruska v prvom štádiu vytvárania colnej únie môže zvýšiť pravdepodobnosť hádky medzi Moskvou a Minskom o cenu ropy, a jej transportu cez bieloruské územie. V minulosti spôsobil tento problém zastavenie dodávok ropy do Nemecka a Poľska.

Putin však povedal, že Bielorusko sa k únii pripojí po tom, ako schváli potrebné právne štatúty. „Budeme sa uchádzať o členstvo vo WTO v trilaterálnom formáte (v prípade vstupu Bieloruska). Ak sa to nestane, budeme sa uchádzať spolu (s Kazachstanom)“.

Spoločná prihláška však môže Rusku skomplikovať cestu do WTO. Budúci mesiac by mala Moskva obnoviť už šestnásť rokov trvajúce rokovania. Vďaka vhodným podmienkam – zlepšeným vzťahom s Washingtonom a Bruselom – by ich chcela uzavrieť do jedného roka.

Hádka o cenu ropy

Putin potvrdil, že názory Ruska a Bieloruska na cenu ropy a transportu sú stále zásadne odlišné. Moskva odmieta zrušiť exportné clo na ropu predávanú Minsku. Podľa analytikov je práve to hlavný dôvod záujmu Bieloruska o vstup do colnej únie.

Minsk už ponúkol predaj kontrolného podielu v hlavných energetických zariadeniach ruským firmám, Moskva však neverí, že by tento krok sám o sebe vyriešil existujúce problémy v rokovaniach o cenách energií.

(EurActiv podľa Reuters)