Rusko chce privatizovať vo veľkom

foto: ruský premiér Vladimír Putin a ruský prezident Dmitri Medvedev, zdroj: TASR

Ruská ekonomika donedávna ťažila najmä z vysokých cien ropy. Ich následný pád a finančná kríza spôsobili, že krajina minulý rok zaznamenala prepad hospodárstva o rekordných takmer osem percent. To so sebou prinieslo rozpočtový deficit vo výške 5,9 percent HDP- prvý schodok Ruska za posledných desať rokov.  

Tamojšia vláda preto nedávno odsúhlasila predaj podielov v štátnych spoločnostiach, ktoré majú Rusku do roku 2014 zabezpečiť približne 23 miliárd eur. Na predaj tak budú pravdepodobne aj podiely v ropných a tranzitných spoločnostiach ako Rosneft a Transneft,  či v bankách Sberbank a VTB Bank.

Podľa vládnych predstaviteľov má mať privatizácia úplne iný priebeh ako tá, ku ktorej došlo na začiatku deväťdesiatych rokov a vďaka ktorej sa v krajine dostali k moci oligarchovia. Súčasný ruský premiér Vladimír Putin sa neskôr snažil ich vplyv obedziť. V rokoch 2004 až 2008 počas svojho druhého prezidentského obdobia sa tak mnohé podiely v sprivatizovaných spoločnostiach, najmä v oblasti energetiky, dostali späť do rúk štátu.

Analytici a zahraniční investori sa preto obávajú, že ak sa aj plánovaná privatizácia uskutoční, neskôr dôjde opäť k zoštátneniu.

Ruská vláda už oznámila, že na predaj budú podiely v spoločnostiach len do výšky maximálne 25 percent a štát si ponechá väčšinové vlastníctvo.

Napriek verejným vyjadreniam predstaviteľov ruskej vlády je však podľa analytikov možný aj ten scenár, že k privatizácii nakoniec nedôjde. Už v minulosti sa totiž stalo, že Kremeľ deklaroval zámer predať podiel v štátnych podnikoch, ale napokon od tohto plánu upustil. „Je tu riziko, že nie všetky aktíva sa predajú, keďže predchádzajúce roky ukázali, že vláda nie vždy plní privatizačný plán,“ cituje Business Week slová hlavného ekonóma Deutsche Bank v Moskve Jaroslava Lissovolika.

Naopak, rektor Novej ekonomickej školy v Moskve a člen predstavenstva Sberbank Sergej Gurijev pre New York Times povedal: „Ceny komodít sú vysoké, čiže aj ceny aktív sú vysoké, a Rusko zároveň potrebuje hotovosť. Takže je ten pravý čas na predaj.“

Rusko má v zlate a v zahraničných menách ešte stále viac ako 358 miliárd eur rezerv, ktoré sa podarilo usporiť v období vysokých cien ropy. Míňanie týchto rezerv na zaplátanie dier v rozpočte by však postupne mohlo viesť k zhodnoteniu rubľa, čo by poškodilo domáci priemysel, pripomína New York Times.