Rusko do WTO možno už tento rok

Krátka správa

Rusko by mohlo vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) ešte pred koncom roka 2008. Počas svojej návštevy v Moskve to uviedol Peter Mandelson, komisár zodpovedný za obchod. Dodal však, že ak má EÚ podporiť Rusko, je potrebné vyriešiť viacero “otázok” a “bilaterálnych záležitostí”.

V rusko-európskych vzťahoch existujú predovšetkým dve sporné témy:

  • Rusko uvalilo na vývoz stavebného dreva vysoké clo. Surovina je kľúčová predovšetkým pre fínsky a švédsky priemysel. Mandelson povedal, že členské krajiny "starostlivo zvážili" možnosti a teraz je na ťahu Rusko, ktoré musí zaujať jasný postoj.
  • Rusko požaduje od európskych leteckých spoločností nemalé poplatky za prelet nad územím Sibíre. Brusel namieta, že vyberanie prostriedkov nie je v súlade s medzinárodnými pravidlami leteckej dopravy.

Prelom v týchto sporných témach by mohol signalizovať úspešné ukončenie 15 rokov dlhých rokovaní o vstupe.

Kartami by mohla zamiešať Ukrajina, ktorá vstúpila do WTO začiatkom tohto roka. Podľa pozorovateľov má teraz ako člen silnejšiu pozíciu voči Rusku. Moskva sa snaží o členstvo v organizácii tiež od roku 1993 a Kyjev jej teraz môže cestu kedykoľvek zablokovať a žiadať obchodné ústupky. Spornou je predovšetkým otázka dodávok a cien zemného plynu. Tento scenár sa však neočakáva, nakoľko najsilnejšie slovo vo WTO majú EÚ a USA (EurActiv 07/02/08).

“Úprimne, radi by sme videli Rusko vo WTO. Je to pre Organizáciu najdôležitejšia nečlenská ekonomika, ktorá je rozlohou najväčšia. Jestvujú zisky, podstatné zisky, pre oboch: pre Rusko a pre jeho obchodných partnerov”, hovorí Mandelson. Uzatvára, že snahou EÚ je vytvoriť zónu voľného obchodu s Ruskom po tom, čo vstúpi do WTO. EÚ začala o podobnej zóne diskutovať aj s Ukrajinou, dva týždne po jej vstupe do Obchodnej organizácie.