Rusko zmierňuje svoj zákaz dovozu zeleniny

http://www.carmiddleeast.com/pictures/car_images/BMW/850-1989-banned.jpg

Rusko doteraz povolilo vstup na svoj trh so zeleninou iba Belgicku, Holandsku, Španielsku a Dánsku. Od včerajšieho dňa (11. jún) budú môcť svoju zeleninu v Rusku predávať aj Grécko a Česká republika.

Ruská federácia zakázala dovoz zeleniny z Európy 2. júna. Urobila tak z obavy, že európska zelenina obsahuje smrteľnú baktériu E.coli, ktorá nakazila v Nemecku okolo 1500 ľudí a celkovo zabila 49 osôb. EÚ od začiatku považovala tento zákaz za neopodstatnený. Najkritickejšie sa o ruskom opatrení vyjadrilo Poľsko a Holandsko.

Na summite EÚ–Rusko sa obe strany dohodli na zrušení zákazu, ak budú členské štáty schopné poskytnúť Rusku certifikáty, ktoré zaručia bezpečnosť ich zeleniny. Dohodli sa na tom predseda Európskej komisie Jose Manuel Barroso a ruský prezident Dmitry Medvedev.

V čase uzavretia tejto dohody nebol zdroj nákazy ešte identifikovaný. Cieľom rokovaní bolo obnoviť dodávky zeleniny do Ruska. Dnes to však vyzerá tak, že dohoda v skutočnosti bráni obnoveniu exportu.

Navyše, dohoda dáva Rusku možnosť zaobchádzať s účastníkmi európskeho jednotného trhu na osobitnej báze, čím redukuje obchod na nástroj mocenskej politiky.

Karel De Gucht, eurokomisár pre obchod, spojil terajšie správanie Ruskej federácie s jej cieľom stať sa  v roku 2012 členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Čo Rusko teraz robí je absolútne neprijateľné,“ povedal Gucht. EÚ ako celok vyviezla za minulý rok do Ruska zeleninu v hodnote 600 miliónov eur.

Barack Obama potvrdil ambíciu Ruska stať sa v marci roka 2012 členom WTO. Zároveň však dodal, že jeho vstup do organizácie bude podmienený hlasovaním v Kongrese, ktorý musí schváliť „normálne obchodné vzťahy s Ruskom“.

Pod „normálnymi“ obchodnými vzťahmi mal Obama na mysli dodatok Jackson-Vanik, ktorý bude musieť Kongres zrušiť. Ten bol prijatý v roku 1974 a jeho podstatou je obmedziť obchod so štátmi, ktoré bránia slobodnej migrácii židovského obyvateľstva. Medzi ne patril aj vtedajší Sovietsky zväz, ktorý sa obával o „únik mozgov“. Po zániku Sovietskeho zväzu dodatok nezrušili a jeho účinnosť sa preniesla na nasledovníka Sovietskeho Zväzu, na Ruskú federáciu.