Ryby, kufre či uteráky. Únia pripravuje odvetné clá na americké produkty

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Mauritz Antin]

Nový zoznam výrobkov USA, na ktoré chce Európska únia zaviesť clá, súvisí so sporom ohľadom dotácií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Európska komisia zverejnila v stredu zoznam širokej škály produktov z USA od včelieho vosku až po automobilové súčiastky, na ktoré sa budú vzťahovať odvetné clá v rámci sporu o dotácie pre výrobcov lietadiel na oboch stranách Atlantiku.

Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR) oznámil, že európske dotácie spôsobili Spojeným štátom škody za 11,2 miliardy USD (9,96 miliardy eur). V tejto výške preto chce Washington uplatniť aj sankčné clá.

Spravodlivé podmienky

Spojené štáty a Európska únia (EÚ) vedú už takmer 15 rokov spor na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o dotácie poskytnuté americkému výrobcovi lietadiel Boeing a jeho európskemu konkurentovi Airbus.

Na zozname produktov, ktorým hrozia clá v EÚ vo výške 20 miliárd USD (17,69 miliardy eur), sú aj ryby a tabak a tiež kufre, uteráky, lietadlá, vrtuľníky, traktory alebo herné konzoly.

„Európske spoločnosti musia byť schopné konkurovať za spravodlivých a rovnakých podmienok. Musíme naďalej brániť rovnaké podmienky pre náš priemysel,“ uviedla vo vyhlásení eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Po autách sa Washington zameral na európske lietadlá, hrozí miliardovými clami

Spojeným štátom sa nepáčia unijné dotácie na výrobu veľkých komerčných lietadiel európskej spoločnosti Airbus. Washington preto zvažuje uvalenie ciel na produkty z Európskej únie v hodnote 11 miliárd eur. 

Po čiastočnom víťazstve oboch strán teraz každá žiada od WTO ako arbitra, aby určil výšku protiopatrení, ktoré môžu uložiť druhej strane.

Európa si nárokuje 12 miliárd USD a USA si nárokujú 11 miliárd USD. Konečná suma, o ktorej rozhodne Svetová obchodná organizácia, bude pravdepodobne oveľa nižšia ako požiadavky EÚ a USA.

Obchodný spor Boeing – Airbus sa ťahá už 14 rokov. EÚ a USA sa vzájomne obviňujú, že od 90. rokov minulého storočia poskytovali obom koncernom nelegálnu štátnu pomoc. Malmströmová trvá na tom, že EÚ chce spor priateľsky uzavrieť.

„Aj keď musíme mať pripravené protiopatrenia pre prípad, že nebude iná cesta, stále si myslím, že medzi dôležitými partnermi, ako sú EÚ a USA, by mal prevládať dialóg,“ povedala.

Otázna budúcnosť dohody Juncker-Trump

Americký prezident Donald Trump po nástupe do funkcie v roku 2016 presadzuje protekcionizmus a pohrozil Bruselu, že zavedie clá na dovoz automobilov zo starého kontinentu.

EÚ v snahe vyhnúť sa obchodnej vojne a upokojiť Trumpa v pondelok (15. 4.) schválila začatie formálnych rokovaní o obchode s USA.

Únia čaká, či Trump zavedenie clá na európske autá. Zareaguje adekvátne a rýchlo

Obchodné rokovania medzi Bruselom a Washingtonom sú opäť v ohrození. Americký prezident má 90 dní na to, aby rozhodol, či bude chrániť národnú bezpečnosť USA tak, že zavedie clá na autá z EÚ.  

Vlani v júli sa Trump nečakane dohodol s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom na prímerí v obchodnom spore, kým obe strany rokujú o riešení. USA však vlani zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka z Európy.

Úspech týchto obchodných rozhovorov ale vyvoláva čoraz väčšie pochybnosti, pretože EÚ trvá na tom, aby poľnohospodárske výrobky neboli súčasťou dohody.

Spor medzi EÚ a USA však zatienil ešte väčší konflikt Trumpa s Čínou, ktorý otriasol aj celým svetovým hospodárstvom.