S Ruskom hlavne o biznise

Každoročné stretnutie Okrúhleho stola zástupcov priemyslu z Ruska a EÚ sa bude konať v rovnakom čase ako vrcholná schôdzka prezidenta Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva s predstaviteľmi Európskej únie – francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a niekoľkými eurokomisármi.

Medvedev sa už zajtra, 13. novembra prihovorí biznisfóru, informoval veľvyslanec Ruskej federácie pri EÚ Vladimir Chizhov. Predstavitelia biznisu vypracujú spoločné vyhlásenie určené pre lídrov na summite, ktoré bude mať „formu  odporúčaní“.

Na strenutí biznismenov sa zúčastnia francúzski a ruskí ministri i eurokomsári. Spolupredsedať mu budú Anatolij Čubajs, bývalý prezident elektorenergetického monopolu UES a súčasný šéf ruského nenotechnologického holdingu. Druhým predsedom stretnutia bude Nils Smegaard Andersen, CEO prepravnej spoločnosti Maersk.

  • Spoločný navigačný projekt?

Podľa Chizhova je tu veľká „potreba komplementarity“ v oblasti vývoja technológií medzi EÚ a Ruskom. Spomenul najmä globálny navigačný projekt EÚ GALILEO a jeho ruskú obdobu GLONASS.

„Jediný spôsob, ako môžeme spoločne súťažiť je na svetovom trhu s americkým GPS je spojiť naše úsilie“, povedal Chizhov. Takouto oblasťou je podľa neho aj nanotechnológia, ktorú má v Rusku pod palcom práve Anatolij Čubajs, spolupredseda Okrúhleho stola.

  • Všetko po starom?

Ruský diplomat ironicky reagoval na pokusy niektorých európskych politikov označiť vzťahy Ruska s Európskou úniou po gruzínskej kríze ako „not business as usual“.

„Aký iný môže byť biznis? Lepší než obvykle?“, zamyslel sa Chizhov.

Gruzínska kríza nemala žiadny vplvy na prekvitajúce obchodné vzťahy medzi Moskvou a Parížom, ako nakoniec ukázala aj návšteva premiéra Fillona v ruskom letovisku Soči. Chizhov pripomenul, že podnikateľská komunita odporučila naštartovať rokovania o novej partnerskej dohode ešte minulý rok počas summitu v Lisabone.

Len pred pár dňami sa s týmto názorom stotožnila Rada ministrov zahraničia EÚ, ktorá tak zmietla zo stola námietky Vilniusu. Rokvania boli odložené po ruskej vojenskej invázii do Gruzínska. Chizova tiež dodal, že tieto rokovania sú minimálne tak dôležité pre EÚ, ako pre jeho krajinu a podľa jeho názoru začnú ešte pred koncom roka.

„Ak sa niekto pýta, aké dôsledky mala gruzínsko-ruská vojna na vzťahy medzi EÚ a Ruskom, stačí sa pozrieť na závery Rady ministrov [z 10. 11, pozn. red.], asi taký mala vplyv“, hovorí Peter Juza z Inštitútu A.S.A. Povedal to na diskusi Stredná Ázia a Kaukaz: Prehnané ambície Európy? poriadanej portálom EurActiv.sk, občianskym združením A.K.O, Centrom teritoriálnych a medzinárodných štúdií, za podpory Friedrich Ebert Stiftung.

  • Ruská pozícia nejasná

Tentokrát sa Okrúhly stôl bude venovať aj svetovej finančnej kríze, informoval ďalej ruský veľvyslanec. Medvedev, Sarkozy a Barroso odlietajú z Nice priamo do Washingtonu na summit G20, na ktorom sa bude prejednávať reforma svetového finančného sektoru.

Na rodziel od EÚ, ktorá svoje návrhy riešenia krízy publikovala v písomnej forme, Rusko svoju pozíciu, s ktorou pôjde na summit nezverejnilo. Podľa vyhlásenia ruského prezidenta, Moskva nedovolí, aby boli nové pravidlá finančnej architektúry „nástrojom jednej krajiny, skupiny krajín, alebo jedného hospodárskeho systému, ktorý donúti ostatných zaplatiť za svoje hrubé chyby“.

Podľa Chizhova žiadna ekonomika, vrátane Ruska, nie je imúnna voči globálnej kríze, ruská pozícia je ale ako hovorí v trochu lepšej situácii kvôli skromnej veľkosti ruských akciových trhov, malému počtu akcionárov a akumulovaných „ochranných vankúšov“ likvidných rezerv.

Rusko podľa Chizhova víta iniciatívu zvolať summit G20, ale „nemá ilúzie o tom, že vyrieši všetky problémy počas jednej soboty“.

„Pravdepodobne spustí proces ďalších diskusií, možno ďalšie summity v rôzynch formátoh a zloženiach“, povedal. Ako dodal, dúfa, že predmetom detailných diskusií v Nice bude aj Medvedevov návrh európskej a euroatlantickej bezpečnostnej architektúry, ktorá sa nedávno stretla s pozitívnou odozvou vo Francúzsku.