Samovraždy pre hospodársku krízu môžu prerásť v epidémiu

Zdroj: EurActiv.gr

Počty samovrážd najmä v krajinách, ktoré sú v epicentre dlhovej krízy pribúda. Niektoré životy vyhasínajú potichu v krachujúcich zadlžených dielňach či skladoch. Iné verejne ako v prípade zúfalého dôchodcu, ktorý sa zastrelil pred gréckym parlamentom. Grék v odkaze, ktorý mal v kabáte vinil za svoj krok politikov a finančné ťažkosti (EurActiv, 05/04/2012).

Samovraždy vplyvom hospodárskej krízy páchajú najmä muži. Podľa gréckych vládnych štatistík v období 2007 – 2009 miera samovrážd mužov stúpla o 24 %, v Írsku o viac ako 16 %. Počet samovrážd motivovaných ekonomickými problémami výrazne rastie aj v Taliansku.

Ako však píše denník The New York Times, štatistiky sú však často neúplné vzhľadom na to, že v snahe o ochranu pozostalých nie vždy, keď si niekto siahne na život, je to klasifikované ako samovražda.

Írsko v predkrízovom období trhalo rekordy v raste HDP. Prišla však finančná kríza v roku 2008 a silný prepad na trhu s nehnuteľnosťami. Problémy bánk nakoniec krajinu doviedli na pokraj bankrotu a v súčasnosti čerpá medzinárodnú pomoc.

Denník poukazuje na to, že terapeuti zaznamenali nárast mužských pacientov v strednom veku, ktorých trápila nespavosť a nechutenstvo. Nazvali to depresiou „keltského tigra“, podľa prezývky, ktorú krajina v minulosti dostala za hospodárske výsledky.

Podľa výsledkov výskumu, ktorý publikoval prestížny magazín Lancet, celkový počet samovrážd v Írsku v období 2007 – 2009 vzrástol o 13 % (EurActiv, 11/07/2011). Národná nadácia na výskum samovrážd skúmala fenomén v rámci regiónu mesta Cork. Na život si v období 2008 – 2011 siahali najmä muži v priemernom veku 36 rokov, takmer 40 % z nich bolo nezamestnaných a 32 % pracovalo v krachujúcom stavebnom sektore ako stavbári, inštalatéri či elektrikári.

O prevenciu sa v krajine snaží cirkev, politici či rôzne osobnosti. Na verejných miestach sú dostupné čísla na linky dôvery. Miesto seminárov o podnikaní v čase krízy sa rozmáhajú sedenia v snahe znížiť počet samovrážd v období recesie.

Čoraz intenzívnejšie je v súčasnosti v kontexte dlhovej krízy spomínané Taliansko. Denník uvádza, že samovraždy páchajú najmä drobní podnikatelia. Motiváciou sú problémy v dôsledku poklesu objednávok, nedostupných úverov či nesplácania faktúr zákazníkmi, vrátane verejných inštitúcií.

Spoluautor spomínaného výskumu sociológ David Stuckler z Cambridgeskej univerzity, ktorý dáta naďalej sleduje, pre denník uviedol, že vplyvom úsporných opatrení, ktoré prijímajú vlády, môže trend tento rok zintenzívniť a miera samovrážd môže prerásť do epidémie.