Šancou pre transakčnú daň je inštitút posilnenej spolupráce

Zdroj: TASR; autor: František Iván

"Francúzsko a Nemecko môžu spolu požiadať Komisiu, aby navrhla plán pre posilnenú spoluprácu,” povedal pre EurActiv európsky diplomat, ktorý si neželal byť menovaný. "Stále tam však zostávajú rozdiely v tom, ako by mali byť výnosy z nej využité. Francúzsko ich chce použiť do európskeho rozpočtu, no s týmto návrhom Nemecko nesúhlasí,” dodal.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v princípe daň podporovala, ale iba v tom prípade, ak by ju zaviedli všetky členské štáty. Ak ju ministri v piatok schvália, bude to znamenať veľkú zmenu.

Nemeckí opoziční sociálni demokrati v uplynulých týždňoch zvýšili na kancelárku tlak, keď spojili progres v presadzovaní dane s ich hlasovaním za fiškálnu dohodu a trvalý euroval (ESM). Obidva sú pre Merkelovú prioritou.

Transakčná daň je jedným z mnohých návrhov, ktoré chcú zdaniť banky a zabrániť tak špekuláciám na trhu, ktoré podľa politikov zhoršili finančnú a ekonomickú krízu v eurozóne.

Európska komisia minulý rok navrhla schému, ktorá by od roku 2014 zdanila obchodovanie s akciami, dlhopismi a derivátmi a potenciálne by tak získala 57 miliárd eur. Veľká časť z procesov však prebieha v Británii, ktorá je najväčším finančným centrom v regióne a zároveň najväčším odporcom návrhu.

Podľa plánu EÚ, ktorý potrebuje získať podporu všetkých 27 členských štátov, aby sa stal platným,  obchodovanie s akciami a dlhopismi by bolo zdanené sadzbou 0.1 %, a s derivátmi hodnotou 0.01 %.

Komisia počas diskusie v Luxemburgu informuje ministrov financií o možných ústupkoch v návrhu či ďalších alternatívach.

Hovorca exekutívy povedal, že “sa na návrhu stále intenzívne pracuje” a poukázal na to, že žiadny členský štát neodmieta stanovisko, podľa ktorého chcú dosiahnuť, aby “finančný sektor zaplatil spravodlivý podiel”.

Británia a Švédsko na stretnutí zrejme potvrdia svoje odmietavé stanovisko. Pokiaľ sa nenájde kompromis pre všetky členské štáty, Nemecko a Francúzsko môžu iniciovať posilnenú spoluprácu, ktorá si vyžaduje podporu najmenej deviatich členských štátov.

Takéto hnutie sa vyprofilovalo už začiatkom roka. Daň totiž oficiálne podporuje aj Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Grécko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko.

Ďalšie krajiny, ktoré boli predtým vlažné, tiež pomaly menia názor. Bulharská vláda údajne zmenila svoju pozíciu a Dánsko naznačilo, že by mohlo byť za, pokiaľ sa v návrhu Komisie ešte pár vecí zmení. Dani je naklonená aj slovenská vláda.

Merkelová chce o návrhu hovoriť aj na stretnutí v Ríme, ktoré sa koná 22. júna s lídrami Španielska, Francúzska a Talianska.