Sankcie nebudú automatické

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Výsledná podoba sankcií, dohodnutá na včerajšom zasadnutí úniovej expertnej skupiny v Luxembursku, má po zásahu Paríža skôr miernejšiu podobu. Pôvodný návrh Komisie počítal s automatickým zavedením sankcií v prípade prekročenia ročného rozpočtového deficitu vo výške 3 % HDP či v prípade celkového zadlženia presahujúceho 60 % HDP. 

Na základe francúzskeho návrhu by mali o sankciách miesto Komisie rozhodovať ministri financií a to počas šesťmesačnej lehoty. Pokiaľ by počas tohto času o sankciách nerozhodli a hospodárenie by sa nezlepšovalo, rozhodnutie o sankciách by prešlo na Európsku komisiu. Jej rozhodnutie by mohla zvrátiť už len kvalifikovaná väčšina štátov v Rade, tak ako sa plánovalo pôvodne.

Schváleným návrhom sa bude budúci týždeň zaoberať Európska rada na summite EÚ v Bruseli. Ak dokument podporí, pôjde stále len o politickú dohodu, pričom ho budú nasledovať legislatívne návrhy Komisie, ktorými sa bude zaoberať Rada a Európsky parlament. O definitívnej podobe sankcií sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o rok.

Súčasný návrh je víťazstvom zástancov mäkkého režimu bez automatických sankcií. K nim okrem Paríža patrí aj Varšava a Rím. Podľa ich stanoviska by mali štáty dostať pred uvalením sankcií ešte šancu pokúsiť sa o nápravu.

Berlín na strane Paríža

Prekvapením je však postoj Berlína, ktorý súhlasil s kompromisným návrhom, pretože od začiatku patril k zástancom prísnych sankcií. Po spoločnom stretnutí Nicolasa Sarkozyho a Angely Merkelovej vo francúzskom Deauville včera lídri navrhli, aby sa vytvoril časovo neobmedzený fond eurozóny, ktorý by nahradil dočasný fond vytvorený v rámci reakcie na grécku krízu. Jeho platnosť vyprší v roku 2013. Dovtedy by trvala aj ratifikácia prípadných dodatkov Lisabonskej zmluvy.

Ustanovenie časovo neobmedzeného fondu by si však vyžadovalo zmenu úniových zmlúv. A práve výmenou za sľub prezidenta Sarkozyho, že bude so zmenou súhlasiť, Berlín údajne opustil návrh na automatické sankcie. Berlín by prípadnou zmenou Lisabonskej zmluvy mohol presadiť i dočasné pozastavovanie hlasovacích práv v Rade.

Podľa internetového servera Eurointelligence bude, ale pre Nemecko veľmi náročné nájsť pre zmenu úniových zmlúv dostatočnú podporu ostatných členských štátov. Náhly obrat v nemeckom postoji v radoch EÚ vyvolal rozčarovanie.

„Som troch prekvapený tým, že Nemecko rozpočtovej disciplíne nedalo stopercentnú podporu. Mohli sme dosiahnuť o niečo lepší výsledok,“ vytkol Nemecku nekonzistentný postoj švédsky minister financií Anders Borg po príchode na dnešné zasadnutie Rady Ecofin v Luxemburgu.