Sankcie voči Rusku sú v súčasnej podobe chybou, tvrdí Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij (autor: Mitya Aleshkovsky)

V Európskom parlamente včera vystúpil zakladateľ mimovládnej organizácie Otvorené Rusko a bývalý majiteľ ropnej spoločnosti Yukos Michail Chodorkovskij. Na Výbore pre zahraničné veci (AFET) vyzval na cielenejšie sankcie aj na podporu pre ruskú opozíciu.

Prístup EÚ k Rusku musí byť rozumnejší, úprimnejší a viac diferencovaný. Uplatňovanie sankcií proti ruskej ekonomike ako celku podľa neho nie je namieste.

„Logika, že ruský ľud rýchlo pochopí, akých má zlých vládcov, je absolútne neprijateľná. Chodorkovskij ďalej zdôraznil, že akýkoľvek úspech tejto politiky v krátkom obchodí môže mať strategické nevýhody v budúcnosti.

Strach úradníkov v Moskve je iba virtuálny. Pre nich sú sankcie niečím vzdialeným. Mali by sa preto lepšie zamerať na okruh ľudí okolo prezidenta Putina, vysvetlil.

51-ročný miliardár, ktorého minulý rok prezident prekvapivo omilostil, vyhlásil, že v ruskej administratíve pôsobí množstvo triezvo uvažujúcich, racionálnych ľudí. Tým si však podriadila skorumpovaná kriminálna menšina.

Európska únia by mala prestať s uplatňovaním dvojitého štandardu na Rusko, ktorému odpustí aj to, „čo by nikomu inému neodpustila“. S Kremľom ale musí nájsť istú formu kompromisu, aby odvrátila riziko globálneho konfliktu, dodal.

Chodorkovskij však musel europoslancom vysvetľovať aj svoje kontroverzné výroky ohľadom anexie Krymského polostrova. Bývalý podnikateľ, ktorý sa v súčasnosti v zahraničí pripravuje na politickú kariéru, totiž v minulosti vyhlásil, že Krymu by sa v pozícii nového ruského prezidenta nevzdal.

„Anexia bola nepochybne ilegálna, ale zároveň s ňou súhlasila väčšina ruských občanov. Ich vôľu a dodržiavanie medzinárodného práva musíme vyvážiť.“