Sarkozy a Merkelová zachraňujú finančný trh

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Krátka správa:

„Nemôžeme nechať zopár špekulantov, aby si požičiavali za akýchkoľvek podmienok a kupovali za akúkoľvek cenu, bez toho, aby vedeli, kto im požičiava a položili pri tom na lopatky celý medzinárodný systém!“ Týmito slovami otvoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy boj za väčšiu kontrolu finančného trhu v EÚ.

Na tlačovej konferencii po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou na zámku neďaleko Berlína bolo jasné, že osvedčený francúzsko-nemecký tandem sa v najbližších týždňoch zameria práve na potlačenie globálnej finančnej krízy a elimináciu jej vzniku v budúcnosti: „Podporujeme transparentnosť a reguláciu! Chceme kapitalizmus pre podnikateľov, nie pre špekulantov“, dodal Sarkozy.

Podľa Angely Merkelovej by sa mala väčšia pozornosť venovať aj postupom ratingových agentúr. Je presvedčená, že zlyhali, keďže nedokázali včas odhadnúť riziko na americkom hypotekárnom trhu: „Ako máme povedať ľuďom doma, že nikto nič nevedel o tom, čo sa deje, ale teraz musia všetci niesť následky?“

Riešenie obsahuje spoločné vyhlásenie, ktoré zdôrazňuje najmä potrebu väčšej transparentnosti finančných trhov, ich regulácie a dozoru. Konkrétne návrhy by mali prerokovať ministri financií EÚ na najbližšej rade. Hovorca ministerstva financií SR Miroslav Šmál potvrdil, že Slovensko prísnejšie pravidlá podporí: „Slovenského trhu sa aktuálne turbulencie až tak nedotýkajú, nepociťujeme to ako problém, ale prípadný návrh na prísnejšiu reguláciu finančných trhov podporíme.“

V Berlíne padla aj myšlienka vzniku „spoločnej zahraničnej ekonomickej politiky.“ Londýn a Paríž by tak chceli vyvinúť agresívnejšiu politiku EÚ voči zahraničným vládam, ktorých politika podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem. Hovorí sa predovšetkým o Číne a Rusku.

Nemecká kancelárka tiež podporila návrh francúzskeho prezidenta, aby vznikla európska „rada múdrych“, ktorá by riešila otázky budúcnosti EÚ. Okrem iného by mala určiť aj hranice únie. V takom prípade by Sarkozy bol ochotný prestať blokovať predvstupové rozhovory Turecka o členstve v EÚ.