Sarkozy chce vysvetľovať plánované reformy

Krátka správa:

Nový prezident Francúzska Nicolas Sarkozy oznámil, že sa chce osobne zúčastniť najbližšieho stretnutia Rady ministrov hospodárstva a financií (ECOFIN), aby im mohol podrobne vysvetliť svoju stratégiu plánovaných daňových reforiem vo Francúzsku. Chce sa tiež prihovoriť za bližšiu koordináciu hospodárskej politiky v EÚ.

V stredu povedal Sarkozy pred novozvolenými poslancami francúzskeho parlamentu, že Francúzsko dodrží svoj sľub udržať svoje verejné financie na uzde, ako to bolo sľúbené partnerom v EÚ. Zdá sa však, že pri zamýšľaných štrukturálnych reformách má na mysli iný časový harmonogram. Francúzsko sa totiž zaviazalo dať svoje verejné financie do poriadku do roku 2010, no Sarkozy by chcel dodatočné dva roky.

„Chcem stanoviť cieľ dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do piatich rokov a znížiť váhu dlhu na 60% HDP,“ povedal Sarkozy pred poslancami. „Nebudem implementovať politiku, ktorá by mohla spomaliť rast alebo urobila veľké a nevyhnutné štrukturálne reformy nemožnými,“ dodal Sarkozy na margo svojho plánu znížiť dane na nasledujúci rok o 11 miliárd euro, aby tak naštartoval ekonomický rast.

Philippe Séguin z francúzskeho Úradu pre audit si však myslí, že verejné financie Francúzska sú naďalej v „krehkom“ stave, a to napriek tomu, že minulý rok klesol deficit na 2,5% HDP a celkový dlh so 63,7% HDP. Podľa neho by si Framcúzsko malo vziať príklad z Nemecka, ktoré uviedol ako vzor.

Sarkozy tiež opätovne kritizoval politiku Európskej centrálnej banky za jej prísnu menovú politiku. Na čele ECB momentálne stojí Francúz Jean-Claude Trichet, avšak ECB je nezávislou inštitúciou, chránenou pred politickými zásahmi.

Sarkozy povedal, že „by sme nemali byť jedinou oblasťou sveta, kde mena nie je v službách rastu“ a poukázal na to, že „inde vo svete Číňania, Japonci, Angličania a Američania dávajú svoje meny do služby rastu“. Podľa štatútu ECB je primárnym cieľom jej politiky cenová stabilita, nie rast.

Za užšiu koordináciu hospodárskej politiky sa vyslovil aj luxemburský premiér a minister financií Jean-Claude Juncker, ktorý v interview pre Financial Times Deutschland povedal, že by sa vlády mali zdržať svojich daňových reforiem, ak by sa to ministrom iných krajín eurooblasti zdalo mať nepriaznivé dopady na región.