Sarkozy: „Francúzsko je za nezávislosť ECB.“

zdroj: www.creativecommons.org

Krátka správa

Jednou z kľúčových európskych tém Sarkozyho predvolebnej kampane bolo posilnenie kontroly nad Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorá je v súčasnosti nezávislou európskou inštitúciou. Sarkozy dokonca požadoval vytvorenie tzv. „ekonomickej“ vlády, ktorá by mohla účinnejšie bojovať proti prílišnému zhodnocovaniu eura voči doláru, čo je podľa Sarkozyho jednou z príčin delokalizácie ekonomických aktivít z Európy.

Francúzsky prezident poctil minulý týždeň nezvyčajnou návštevou zasadanie Rady EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti, kde sa snažil osobne hľadať podporu pre svoje vízie u ministrov financií členských štátov EÚ. Reakcia zo strany Nemecka, ktoré je silným zástancom nezávislosti ECB, nedala na seba dlho čakať.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa 11. júla pre televíznu stanicu RTL vyjadrila: „Európska centrálna banka zostane nezávislou napriek silnému euru.“ Silné euro bolo totiž jedným zo Sarkozyho hlavných argumentov na otvorenie diskusie o činnosti ECB. Predstavitelia ECB však argumentovali, že rekordná výmenná úroveň eura voči doláru je podložená reálnym hospodárskym rastom v krajinách eurozóny a nezávislosť ECB naopak vytvára jeden z predpokladov tohto pozitívneho vývoja.

Na včerajšom stretnutí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym v Toulouse, ktorého hlavným predmetom rokovaní bolo vyriešenie organizačnej štruktúry v európskom koncerne EADS, sa obidvaja predstavitelia vyjadrili aj k otázke nezávislosti a menovej politiky ECB.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v tejto súvislosti nečakane vyslovil: „Hovorili sme o eure a umožnilo nám to zblížiť naše pohľady. Čo chce Nemecko? Nezávislosť ECB. Francúzsko je za nezávislosť ECB.“

Sarkozy ďalej zdôvodnil, že „článok 111 zmluvy“ oprávňuje Radu, aby formulovala všeobecné orientácie devízovej politiky. „Nie je preto neoprávnené diskutovať o otázke, ktorá nespochybňuje nezávislosť ECB“.

Otázka nezávislosti ECB sa teda evidentne dostala mimo francúzskeho záujmu. Jedným z dôvodov môže byť nedostatok podpory v tejto otázke zo strany ostatných krajín, ale aj snaha zúročiť tento „ústupok“ Francúzska na iné účely, akou môže byť podpora francúzskeho kandidáta Dominiqua Strauss-Kahna na čelo Medzinárodného menového fondu za odstupujúceho Rodriga Rata.