Sarkozy trhy neukolísal

FOTO TASR/AP/Philippe Wojazer, Pool

Sarkozy zvolal z dovoleniek ministrov a riaditeľa centrálnej banky. Francúzsko sa ako najzadĺženejšia krajina spomedzi šiestich európskych krajín s ratingom AAA zaviazalo, že budúci rok zníži svoj deficit na 4,6% HDP a na 3% v roku 2013 z pôvodných 7,1% v roku 2010 a predpokladaných tohtoročných 5,7%.

Tri najväčšie ratingové agentúry v stredu potvrdili pre Francúzsko najvyšší rating AAA a dodali, že francúzske vyhliadky sú stabilné, no trhy sa stále obávajú, že francúzske banky sú jedny z najexponovanejších voči negatívnemu vplyvu dlhovej krízy európskych vlád.

Sarkozy pobáda politické strany, aby podporili jeho návrh ústavného pravidla limitujúceho budúce deficity. Socialisti tvrdia, že zákon v parlamnete zablokujú, ak ho Sarkozy predloží. Tvrdia, že by mal len obmedzenú účinnosť, kedže vlády budú mať podľa zákona stále dostatočný manévrovací pristor pokiaľ ide o dlhový strop. Krajina sa blíži k prezidentským voľbám, naplánovaným na jar 2012.

Francúzsky prezident zohral centrálnu úlohu pri dohode eurozóny, aby Európsky nástroj finančnej stability (EFSF) dostal právo odkupovať štátne dlhopisy na sekundárnom trhu a pomôcť Grécku s novým multimiliardovým záchranným balíkom.  

So súhlasom opozičnej Socialistickej strany by mal francúzsky parlament  odsúhlasiť zmeny v rozpočte 2011 na špeciálnom zasadnutí 6.-7. septembra, čo zvýši verejný dlh Francúzska o ďalších 15 miliárd euro do roku 2014, čo je podľa Reuters ekvivalentom ďalších 0,75% k dlhu vo vzťahu k HDP.

Pre trhy by ale dlhová brzda zakotvená v ústave bola signálom, že Francúzskeho je odhodlané k byť fiškálne zodpovedné. Niektorí analytici sa obávajú, že ratingové agentúry by si mohli prípadný neúspech v zavedení stropu vyložiť ako dôvod pre negatívny výhľad Francúzska alebo dokonca na zníženie ratingu.

Hneď po stretnutí v paláci na Elizejských poliach sa Sarkozy vrátil do rodinnej vily svojej manželky Carly Bruni v Cap Nègre na azúrovom pobreží. Medzičasom ale CAC 40 index krajiny klesol na 5.5%. Akcie druhej najväčšej banky krajiny, Société Générale, klesli o 21% predtým, ako sa pozviechali a usadili sa na strate 14%. Akcie BNP Paribas, francúzskej najväčšej banky, klesli o 9,5%.