Schäuble je ohľadom bankovej únie pripravený na kompromis

zdroj TASR

Tvrdenie nemeckého ministra znamená nádej, že lídri sa dohodnú na mechanizme jednotného dohľadu nad bankami Eurozóny do konca tohto roku, ako to bolo pôvodne naplánované.  

Nezhody medzi členskými štátmi sa týkali štruktúry celého mechanizmu a právomocí, ktorými by mala disponovať Európska centrálna banka (ECB).

„Pracujeme intenzívne na tom, aby sme sa dohodli na právnom rámci pre bankový dohľad do Vianoc,“ povedal Schäuble v rozhovore pre nemecký Bild am Sonntag.

Podľa časopisu Spiegel ponúkol Schäuble Francúzom, že sídlo nového orgánu, ktorý bude vykonávať dohľad, by mohlo byť v Paríži a nie vo Frankfurte, kde sídli centrála ECB.

Ministri financií krajín EÚ sa plánujú stretnúť 12. decembra, kedy sa od nich očakáva dohoda. Deň na to sa má totiž konať summit lídrov Únie.

Ak sa dotiahnu právne náležitosti, ECB by mala prebrať zodpovednosť kontroly nad 6 000 bánk Eurozóny. Celý proces by mal potom trvať asi rok.

Schäuble sa usiloval o oddelenie dohľadu nad bankami a pôvodnými kompetenciami ECB v oblasti monetárnej politiky. Práve presunutie sídla pre vykonávanie prvej agendy do Paríža by mohlo podporiť jeho zámery.   

Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann má rovnaký názor ako jeho krajan. Okrem toho vyzval tiež na zmeny v európskych zmluvách, do ktorých by malo byť zakomponované oddelenie právomocí ECB.

„Netuším ako môžeme preniesť povinnosti dohľadu na ECB v rámci súčasného právneho rámca. Čisté právne riešenie by si žiadalo zmenu Ústavy,“ povedal Weidmann v rozhovore pre Welt am Sonntag.

Takáto zmena by si však vyžadovala viac času a oddialila by vznik bankovej únie. „Ak politici skutočne chcú bankovú úniu, budú schopní urobiť nevyhnutné politické rozhodnutia rýchlo,“ dodáva Weidmann.