Schäuble: Vzniku finančných bublín by sa mali snažiť zabrániť aj centrálne banky

Podľa nemeckého ministra financií vznikajú bubliny v určitých častiach realitných trhov.

„Prevenciu finančných bublín nemôžeme nechať len na orgány štátneho dohľadu. Pri rozhodovaní o peňažnej zásobe to centrálne banky musia brať do úvahy,“ hovorí Schäuble v rozhovore pre nemecký Handesblatt.

Zopakoval svoje varovania, že príliš voľná menová politika môže viesť k deformáciám na kapitálových trhoch. Odmietol tiež francúzske výzvy, aby Európska centrálna banka (ECB) oslabila hodnotu eura.

„Hodnota výmenného kurzu je vytváraná na trhu. Ak sa do nej začne miešať politika, nebude to mať dobré následky,“ povedal.

Francúzsko vyzvalo ECB, aby oslabila euro, a tak pomohla ekonomikám eurozóny. (Bližšie v článku Draghi: Silnejšie euro ohrozuje oživenie) ECB sa snaží o cenovú stabilitu. Definuje ju ako „tesne pod, ale blízko“ k 2 % inflácie spotrebiteľských cien.

Podľa francúzskeho ministra financií Michela Sapina nepotrebuje Francúzsko čas navyše, aby znížilo svoj rozpočtový deficit. (Bližšie v článku Francúzi  nebudú chcieť viac času na skresanie deficitu)

„Nie je to o extra čase navyše. Chcem sa držať európskych pravidiel a spolu s partnermi nájsť správne načasovanie na zníženie našich výdavkov a deficitu, a zároveň podporiť rast,“ povedal Sapin v spoločnom interview s Wolfgangom Schäublem pre Handesblatt. „Udržateľný rast nebude možný, ak budú vysoké deficity pretrvávať,“ dodáva.

Spomínané interview pre nemecký denník Handesblatt sa odohralo na pozadí debaty o flexibilite rozpočtových pravidiel vlád v rámci eurozóny.

Banky sú pripravené na záťažové testy

Expanzívna menová politika môže viesť k cenovým bublinám, tvrdí Georg Fahrenschon z nemeckej asociácie sporiteľní, Sparkassen.

„Znova vidíme nezodpovedné riziko, keďže z každého uhla prichádza obrovské množstvo peňazí,“ hovorí.

"Skúmanie kapitálovej pripravenosti a záťažové testy ešte nie sú uzavreté," povedal Schäuble v citovanom rozhovore. "Banky však získali veľký objem dodatočného kapitálu."

V jednotlivých prípadoch sa podľa neho, samozrejme, môžu objaviť problémy, ako je v súčasnosti vidieť v prípade portugalskej banky Banco Espírito Santo. "Nebezpečenstvo nákazy je však oveľa menšie," zdôraznil.

Banková únia, ktorej najdôležitejším pilierom je spoločný bankový dohľad, je podľa Schäubleho popri menovej únii "druhým veľkým aktom integrácie".

EurActiv/TASR