Schröder tíši obavy z plynovodu v Baltickom mori

Krátka správa:

Schröder, ktorý na jeseň v novembri 2005 po voľbách stratil funkciu kancelára, sa stretol v Bruseli s komisármi Günterom Verheugenom (členom Schröderovej strany SPD) a Andrisom Piebalgsom. Schröder vyzdvihol projekt plynovodu v Baltickom mori, ktorý podporuje jeho nový zamestnávateľ Nord Stream AG, ako „úplne nevyhnutný, pokiaľ ide bezpečnosť dodávok zemného plynu, a to nielen pre Nemecko, ale aj pre Európu“.

Nord Stream AG je rusko-nemeckou joint venture firmou so sídlom v Švajčiarsku. Je kontrolovaná ruským podnikom s monopolným postavením s sektore zemného plynu – Gazpromom. Tento projekt sa dostal pod paľbu kritiky stredoeurópskych a východoeurópskych krajín, vedených Poľskom. Obávajú sa, že Rusko by mohlo použiť tento plynovod, ktorý obchádza ich teritóriá, na to, aby im zvýšilo ceny plynu s tým, že oni stratia možnosť reagovať zvýšením poplatkov za transport.

Navyše je projekt kritizovaný aj zo strany krajín, hraničiacich s Baltickým morom – najmä Švédskom – a to z environmentálnych dôvodov. Na konci druhej svetovej vojny boli v Baltickom mori na miestach, kade má plynovod prechádzať, potopené lodné náklady výbušnín a chemických zbraní. Schröder sa dotkol aj týchto obáv. Oznámil, že spoločnosť Nord Stream AG dokončí posudzovanie environmentálnych dopadov projektu v lete 2007.

Výkonný riaditeľ Nord Stream AG Matthias Warnig dodal, že neverí, že by tieto obavy mohli viesť k oneskoreniu v konštrukcii plynovodu, ktorý je projektovaný na rok 2010: „Nord Stream vyvíja aktívny dialóg so všetkými krajinami okolo Baltického mora, aby sa našli optimálne spôsoby implementácie projektu. Nord Stream príde s podrobným posúdením environmentálneho dopadu na jeseň 2007.“ Predtým Nord Stream ohlásil svoj zámer naplánovať trasu plynovodu tak, aby sa vyhol miestam s potopenou muníciou a vyčistiť jednokilometrový koridor na oboch stranách plynovodu od výbušnín.