Šéf ECB vyvracia euro-obavy Roberta Fica

Krátka správa:

„Malo by byť jasné, že existuje iba jeden súbor kritérií pre všetky krajiny EÚ,“ vyhlásil prezident Európskej centrálnej banky Jean Claude Trichet pred poslancami finančného výboru Európskeho parlamentu. Jeho slová prišli nečakane, na záver vystúpenia k inej téme – Ekonomický a menový vývoj v eurozóne a dianie na finančných trhoch.

Jean Claude Trichet pripomenul, že „ECB uplatňuje (maastrichtské) kritériá rovnako, ako v minulosti a vždy sme zdôrazňovali, že ich plnenie musí byť udržateľné. Rád by som zdôraznil….že je to predovšetkým v záujme krajín, ktoré chcú prijať euro.“

Trichetove slová prichádzajú krátko po tom, ako slovenský premiér Robert Fico vyhlásil, že za prípadným neúspechom Slovenska by videl uplatnenie dvojitého metra v EÚ: „Obávam sa, že sa začínajú objavovať akési nové, zatiaľ neznáme politické kritériá.“ Dodal, že v dôsledku „únavy eurozóny“ európske špičky nemajú vôľu ju rozširovať.

Podmienky na prijatie eura Slovensko plní od augusta 2007. Predstavitelia EÚ, vrátane eurokomisára Joaquína Almuniu niekoľkokrát upozornili na riziko udržateľnosti priaznivého slovenského vývoja.