Šéf Euroskupiny vyvolal paniku

Jeroen Dijsselbloem, Zdroj: TASR

Po tom, čo médiá obletela správa, že šéf Euroskupiny povedal, že reštrukturalizácia cyperských bánk, ktorá zahŕňa straty z vkladov nad 100 tisíc eur, môže byť vzorom pre riešenie podobných problémov v iných krajinách, indexy komoditných a finančných trhov klesli a euro oslabilo. Z prepisu, ktorý zverejnil denník Financial Times v snahe o objasnenie, čo Dijsselbloem povedal vyplýva, že len konštatoval, o čo by sa eurozóna mala v budúcnosti pokúšať.

„Ak v banke existuje riziko, naša prvá otázka by mala byť – čo s tým vy v banke urobíte? Čo urobíte pre to, aby ste sa rekapitalizovali sami? Ak to banka urobiť nedokáže, potom budeme hovoriť s akcionármi a držiteľmi dlhopisov a požiadame ich, aby sa podieľali na rekapitalizácii bánk a ak to bude nevyhnutné tak aj sporiteľov s negarantovanými vkladmi: Čo môžete urobiť pre to, aby ste zachránili svoje vlastné banky,“ odpovedal v rozhovore pre agentúru Reuters a denník Financial Times na otázku, do akej miery je dohoda o pomoci Cypru vzorom pre budúce riešenie problémov bánk.

Holandský minister neskôr uviedol, že došlo k nedorozumieniu a jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a slovo „vzor alebo model“ sám nepoužil. Cyprus je podľa jeho slov osobitný prípad s výnimočnými problémami.

Jeho slová však vyvolali kritiku aj medzi politikmi. Z nemeckého parlamentu sa ozvali hlasy, že sa treba sústrediť na podporu Cypru a nie na narúšanie trhov bláznivými poznámkami. Britský denník Guardian vyhlásenia Holanďana označili za otvorenú výzvu investorom, ktorí majú v bankách eurozóny viac ako 100 tisíc eur, aby ich bez meškania presunuli, čo mnohí aj urobili.

Cyperský parlament pritom najprv odmietol návrh zdaniť všetky vklady v bankách, vrátane tých pod 100 tisíc eur. Následne prijatá dohoda ich nakoniec ušetrila.

Holandského ministra sa sčasti zastala Európska komisia, ktorá chce, aby európski daňovníci už nemuseli doplácať na chyby bánk. Odmietla však názor, že riešenie cyperského problému by malo byť použité ako vzor.

Chantal Hughesová, hovorkyňa komisára pre vnútorný trh Michela Barniera, uviedla, že kroky na vytvorenie integrovanej bankovej únie zahŕňajú dohľad, ktorý doteraz neexistoval, čo zníži pravdepodobnosť ďalšej bankovej krízy. „V návrhu Komisie, o ktorom sa diskutuje, nie je vylúčené, že vklady nad 100 tisíc eur by mohli byť oprávneným nástrojom na bail-in (banky zdieľajú finančnú záťaž reštrukturalizácie, pozn. editora),“ konštatovala. „Je to jednou z možností.“ Ako ďalej dodala, v žiadnom prípade ujmu neutrpia držitelia vkladov do 100 tisíc eur.