Šéf Euroskupiny: Z eurovalu by sa mal stať fond na štýl MMF

Dijsselbloem

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublem, (v pozadí slovenský minister financií Peter Kažimír) zdroj: TASR

„Myslím, že v strednodobom až dlhodobom horizonte by dávalo zmysel rozvinúť Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM – trvalý euroval) na niečo ako európsky Medzinárodný menový fond (MMF),“ povedal dnes nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Súčasný bailoutový fond eurozóny by si mal „vybudovať technickú expertízu, ktorú má v tejto chvíli len MMF,“ doplnil holandský minister financií.

Zapojí sa, či nezapojí?

S podobným návrhom nedávno prišiel aj vplyvný nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Reagoval tak na nezhody medzi MMF a európskymi veriteľmi pri súčasnom záchrannom programe pre Grécko, do ktorého sa washingtonská inštitúcia doteraz oficiálne nezapojila.

Podľa Dijsselbloema by sa úlohy inštitúcii v treťom gréckom bailoute už meniť nemali. Očakáva, že MMF sa do programu zapojí „najlepšie ešte pred začiatkom leta“.

Podmienky

Účasť Medzinárodného menového fondu je kľúčová najmä z hľadiska vyplatenia ďalších peňazí pre Grécko, ktoré v júli čaká veľká splátka starých pôžičiek (7,5 miliardy eur).

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/

Nemecký a holandský parlament podmienili poskytnutie ďalších peňazí práve účasťou MMF v programe.

Fond svoje zapojenie do bailoutu naopak podmienil podstatným odpustením gréckeho dlhu ako aj zmiernením úporných opatrení v krajine, s čím nesúhlasí práve Nemecko.

Preskúmanie trvá

Vyplatenie ďalšej tranže peňazí závisí aj od dokončenia druhého preskúmania programu reforiem v Grécku, ktoré v súčasnosti stále prebieha.

Podľa šéfa Euroskupiny sa však uzavrieť túto revíziu tak skoro nepodarí. Jej dokončenie neočakáva ani do aprílového neformálneho stretnutia ministrov financií eurozóny na Malte.

Agentúra Reuters ešte minulý týždeň informovala o tom, že európsky veritelia a Atény sú „vo viacerých otázkach stále dosť ďaleko od zhody“.

O pokroku pri druhom preskúmaní budú dnes diskutovať ministri financií eurozóny na pravidelnom zasadnutí Euroskupiny v Bruseli.