Šéf poľnohospodárskej platobnej agentúry odišiel po správe, že OLAF nenašiel pochybenia

Bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch víta vtedajšiu predsedníčku výboru CONT Ingeborg Grässle počas misie Európskeho parlamentu na Slovensku v marci 2018. [Európsky%20parlament/Gabriel%20…]

OLAF potvrdil správnosť postupu PPA pri nevyplácaní priamych platieb v prípadoch, kde boli nejasnosti o právnom vzťahu k pôde. Rezort poľnohospodárstva o tom informoval tesne predtým ako Juraj Kožuch vo funkcii skončil.

Juraj Kožuch tento týždeň skončil na poste generálneho riaditeľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Ide o agentúru so stovkami zamestnancov, ktorá distribuuje nemalé prostriedky, ktoré na Slovensko prúdia zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky, najmä tie v podobe priamych platieb. Len v roku 2019 vyplatila takmer 75 tisícom žiadateľom 839,4 milióna eur, priame platby predstavovali 617,7 milióna eur.

Agentúra sa dostala do centra pozornosti po vražde Jána Kuciaka, po tom, čo bol zverejnený jeho posledný text, v ktorom písal o masívnych podvodoch s priamymi poľnohospodárskymi platbami na východnom Slovensku. Nasledovali protesty farmárov, príbehy o zastrašovaní a doložené prípady, kedy sa platby poberali napríklad na betónové plochy.

Témy sa chopili médiá, vtedajší opoziční politici a aj európske inštitúcie. Farmári, ktorí sa cítili poškodení, navštívili aj Európsky parlament.

V júni 2018 bol Juraj Kožuch, ako šéf PPA, na vypočutí vo Výbore Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT). V decembri 2018 boli členovia výboru CONT na zisťovacej misii na Slovensku, ktorá mapovala rozsah problémov, ktoré zhrnuli v správe z januára 2019.

Šéfa PPA Kožucha grilovali v Európskom parlamente

Rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet nadviazalo na správu vyšetrovacej komisie, ktorá na Slovensko prišla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Delegácia dostala informácie o stovkách prípadov kvázi-vyvlastnenia malých farmárov, bola konfrontovaná s tvrdeniam, že platby sa nedostávajú k správnym žiadateľom a že Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) neplní svoju úlohu a potrebuje reformu.

Venovali sa tomu, že PPA nevyžaduje doloženie právneho titulu (napríklad nájomnú zmluvu) k pôde, na ktorú sa žiadajú dotácie. Vo svojich odpovediach europoslancom argumentovala, že to európske právo nevyžaduje a stav zisťuje až keď je žiadostí na rovnakú pôdu viac.

Malí farmári sa delegácii sťažovali na prípady fyzického násilia a zastrašovania, na nečinnosť orgánov a na neschopnosť dostať sa k platbám na pôdu. Buď im nebolo umožnené pôdu obhospodarovať alebo na danú pôdu prišli viaceré (konfliktné) nároky na dotácie, čo malo v niektorých prípadoch za následok zastavenie platieb, ekonomické problémy pre farmárov a nútené vzdanie sa poľnohospodárenia.

V téme sa angažovali slovenský europoslanec Ivan Štefanec (EPP/KDH) a jeho český kolega Tomáš Zdechovský (EPP/KDÚ-ČSL). Na OLAF podali viacero podnetov ako jeden balík.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) v pondelok, 30. marca, odvolal Juraja Kožucha z funkcie. Nahradí ho Beatrix Galandová, ktorá bola doteraz členkou najvyššieho vedenia PPA, bola riaditeľkou vnútorného auditu. Sám Kožuch z PPA neodchádza, vracia sa za na pozíciu riaditeľa priamych platieb.

Ukončené vyšetrovanie, ďalšie prebiehajú

Len pár hodín pred personálnou výmenou prišla z rezortu tlačová správa, kde Juraj Kožuch informuje o tom, že Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) ukončil vyšetrovanie prípadov, keby PPA nevyplácala platby v prípade nejednoznačného právneho nároku na pôdu. OLAF podľa nej potvrdil správnosť postupu PPA pri nevyplatení priamych platieb a neodporučil žiadne opatrenia.

OLAF v reakcii pre EURACTIV Slovensko potvrdil takýto záver. „Môžeme potvrdiť, že v júni 2018 OLAF otvoril vyšetrovanie do údajných nezrovnalostí vo vzťahu k platbám financovaným pod Spoločnou poľnohospodárskou politikou na Slovensku. Prípad bol uzavretý začiatkom marca 2020 bez odporúčaní“, napísalo tlačové oddelenie OLAF.

Zároveň pre EURACTIV.sk OLAF potvrdil, že má na Slovensku v súvislosti s agrodotáciami ďalšie prípady stále v riešení.

„Po detailnom, takmer 1,5 ročnom vyšetrovaní OLAF potvrdil správny postup slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Mrzí nás, že sa niektorí slovenskí europoslanci a členovia európskeho parlamentu počas návštevy Slovenska v minulom roku vyjadrovali o Slovensku a postupe PPA zavádzajúco a nepravdivo. Ako sa ukázalo, samotný OLAF potvrdil správnosť postupu PPA,“ konštatoval Juraj Kožuch, dnes už bývalý generálny riaditeľ PPA.

OLAF informoval o konci vyšetrovania Úrad vlády SR. „Vyšetrovanie bolo uzavreté bez odporúčaní na prijatie opatrení vzhľadom na to, že nedošlo k poškodeniu finančných záujmov Európskej únie, keďže v prípade, keď kontrolóri Pôdohospodárskej platobnej agentúry nemohli jednoznačne určiť právny nárok na pozemok, PPA takúto pôdu považovala pre daný rok za neoprávnenú,“ cituje tlačová správa rezortu záver OLAF.

Ak sa PPA prostriedky nevyplatila, nemohlo prísť ani k poškodeniu finančných záujmov EÚ. Nie je jasné, aký bol záber tohto konkrétneho vyšetrovania.

Europoslanci odporúčajú Slovensku ako prioritu pozemkovú reformu

Delegácia Európskeho parlamentu, ktorá sa zaoberala podvodmi s agrodotáciami na Slovensku, vypracovala správu so závermi. Bolo zrejmé, že delegácia nebola vítaná, hovoria  jej členovia.

„V prvom rade vítam, že pán Kožuch skončil vo funkcii riaditeľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry,“ reaguje na záver OLAFu pre EURACTIV.sk europoslanec Ivan Štefanec. „Som rád, že po Európskom parlamente, Európskej komisii a Národnej kriminálnej agentúre riešila situáciu v tejto inštitúcii konečne aj slovenská vláda. Počkám si na presné znenie Správy OLAF a potom ju budem hodnotiť. Bude ma zaujímať hlavne to, aké dokumenty PPA úradníkom OLAF dodala a či ich obsah korešponduje so skutočnosťou.“

Nie je podľa neho jasné, čoho sa presne týkalo šetrenie, ale myslí si, že to nebolo definitívne došetrenie všetkých podozrení, len ich malej časti.

Podľa portálu Aktuality.sk Juraja Kožucha prešetrovala aj slovenská polícia vo viacerých prípadoch, doteraz však voči nemu nevzniesla konkrétne obvinenie. „Pri poslednej veľkej policajnej akcii Dobytkár mu mali policajti zaistiť telefón. Korupčná kauza sa týka úplatkov pri vybavovaní agrodotácií,“ píšu Aktuality.sk s tým, že obvinená je väčšia skupina ľudí aj tri firmy. „Traja muži skončili vo vyšetrovacej väzbe. Polícia vyšetruje korupciu a pranie špinavých peňazí. Pri razii zaistila 100-tisíc eur aj množstvo umeleckých diel v hodnote približne milión eur,“ píše portál.