Šéf WTO kritizuje plány EÚ, lebo „poškodzujú chudobných“

pascal lamy

 

Krátka správa:

Šéf WTO Pascal Lamy povedal 17. októbra 2006 pred Výborom pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu, že zlyhanie obchodných rokovaní by „nebolo veľkým ekonomickým šokom, ktorý by znamenal konkrétnu krízu na trhu… ale skôr pomaly sa vyvíjajúcu chorobu, ktorá by napádala silu multilaterálneho obchodného systému, vybudovaného počas uplynulých 50 rokov“.

Povedal tiež, že rozhovory majú šesť mesiacov na to, aby pokročili, ak má byť Kongres USA presvedčený o tom, že má význam rozšíriť Bushovej vláde mandát na vyjednávanie. Inak by mohlo trvať roky, kým by sa rokovania obnovili.

Lamy povedal, že WTO sa bude snažiť o vyvinutie väčšieho tlaku na ďalších dôležitých hráčov – Indiu, Brazíliu, Austráliu, Japonsko, EÚ a USA – aby došlo k opätovnému naštartovaniu týchto dôležitých rokovaní, ktoré boli prerušené od júla (pozri EurActiv, 24. júl 2006), ale varoval, že neexistuje „spôsob na opätovné začatie rokovaní, ak ostane prekážka v otázkach poľnohospodárstva, o ktorú sa potkýňali predchádzajúce“.

Lamy povedal komisárovi pre obchod Petrovi Mandelsonovi na konferencii, organizovanej UNICE, že ďalšou prekážkou pre rýchle opätovné začatie kola z Doha je rastúce množstvo bilaterálnych a regionálnych rozhovorov, ktoré hrozia tým, že odvedú pozornosť od snahy dosiahnuť globálnu dohodu.

Mandelson zverejnil svoju víziu minulý týždeň. Obsahuje plány na bilaterálne rokovania s Indiou, Južnou Kóreou, ASEAN-om a Mercosurom (pozri EurActiv, 5. október 2006).

Lamy však vyhlásil: „Väčšina (členov WTO) si nemôže dovoliť jazdiť na dvoch koňoch. Je tu problém odklonenia zdrojov,“ a dodal, že najchudobnejšie krajiny sveta a ich problémy musia byť riešené na úrovni WTO: „Väčšina rozvojových krajín má viac problémov s podporami a antidumpingom než s clami. Toto sú systémové otázky.“