Šefčovič: Globalizácia potrebuje európsku príchuť

Zdroj: TASR

Jasne to podľa neho vidieť na hospodárskom raste. Samého ho vraj prekvapilo, že na základe podkladov od Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá na základe ukazovateľa pomeru obratu zahraničného obchodu k celkovej výške HDP, radí  Slovensko ako 4. najotvorenejšou ekonomikou na svete za Hongkongom, Singapúrom a Belgickom.

„Znamená to, že máme exportný potenciál, ale zároveň to prináša zraniteľnosť a slovenská ekonomika bude vždy citlivo reagovať na akýkoľvek pohyb na európskych a svetových trhoch“, povedal Šefčovič účastníkom konferencie „10 rokov v EÚ: Príležitosti pre konkurencieschopnosť a rast“.

Nebol čas skúmať dlhodobý význam Záruky pre mladých

Za Komisiu Šefčovič hovorí, že pozitívne vníma, že sa Slovensko pustilo do implementácie Záruky pre mladých.

Jeho kolega eurokomisár pre zamestnanosť László Andor pri predstavovaní špecifických odporúčaní spomenul začiatkom júna Slovensko ako jednu z krajín kde jej zavádzanie zaostáva.

„Môžeme diskutovať o tom, aké bude mať toto opatrenie z dlhodobého hľadiska význam. Ja som však presvedčený, že ak by sme strácali čas siahodlhými analýzami, v Európe nám zatiaľ bude pôsobiť, voliť a pohybovať sa generácia mladých ľudí, ktorá bude mať prívlastok stratená. Bude to generácia, ktorá bude strácať vieru v seba, v politický systém, v demokraciu“, vysvetľuje slovenský eurokomisár.

„Je potrebné získať pre mladých ľudí prvú prácu a potom je už na nich, aké dvere si ďalej otvoria“, dodáva.  

Priemysel bude prioritou

EÚ by mala podľa Šefčovica presunúť svoju pozornosť od makroekonomických otázok k mikro-ekonomike a k otázke, ako dostať reálne peniaze dostali do reálnej ekonomiky, „aby sa pomoc finančnému sektoru začala prelievať k podnikateľom.“

Prihovára sa za väčšie využívanie projektových dlhopisov ako alternatívneho zdroja financovania ekonomiky s účasťou Európskej investičnej banky.

Pre budúcu Európsku komisiu, ktorá by sa mala sformovať na jeseň bude veľkou témou podpora priemyslu. „Keď sa pozrieme na obchodnú výmenu, európsky priemysel zostáva vo vysokom prebytku, no prešiel zložitým obdobím a od roku 2008 sa v ňom stratilo sa 3,5 milióna pracovných miest“, hovorí.

Podiel výrobného priemyslu sa znížil z 15,4 % na 15,1 % HDP, čo bol dôvod, pre ktorý Komisia formulovala cieľ, aby priemysel tvoril 20 % európskeho HDP. V tom je podľa komisára potrebné priemyslu pomôcť, pričom Komisia chce pokračovať v sektorálnych plánoch ako CARS 2020, Akčný plán pre výrobu ocele a snahou o zníženie cien energií pre európsky priemysel.  

Obhajuje myšlienku transaltlantickej obchodnej dohody (TTIP), ktorá by mala pokrývať polovicu obchodných a tri štvrtiny finančných transakcií sveta. Uznáva, že narastajú aj obavy v jednotlivých odvetviach a preto bude podľa neho potrebné udržať si politický nadhľad a strategickú víziu a komunikovať o obavách.

„Globalizácia potrebuje európsku príchuť a musí prezentovať aj európske hodnoty a prístup k životu. Musíme byť aktívni a formovať ju. Ak nesformujeme globalizáciu my, sformuje globalizácia nás,“ hovorí Maroš Šefčovič.