Šemeta vyzval Švajčiarsko k ústupkom v bankovom tajomstve

Komisár Šemeta včera (17. júna) rokoval so švajčiarskou ministerkou financií Eveline Widmerovou-Schlumpfovou v Berne o boji proti daňovým únikom. Na základe iniciatívy britského premiéra Davida Camerona sa záležitosť stala predmetom aj agendy prebiehajúceho summitu skupiny G8.

„Na celom svete bol vo všeobecnosti akceptovaný fakt, že éra bankového tajomstva skončila,“ povedal Šemeta novinárom po rokovaní.

„Švajčiarsko môže ťažiť s posilnenej daňovej dohody s EÚ, ktorej súčasťou by bola automatická výmena informácií. Bol by to jasný signál, že krajina podporuje fair play,“ dodal.

Švajčiarsko je pritom najväčším offshorovým finančným centrom, ktoré spravuje aktíva v hodnote 2 biliónov USD. V uplynulom období sa však dostalo pod intenzívny tlak USA a EÚ, ktoré vplyvom krízy zúfalo hľadajú príjmy a uniknuté dane na švajčiarskych účtoch považujú za neakceptovateľné.

Otázka sa vyostrila aj vplyvom škandálov vo vysokých kruhoch. Napríklad francúzsky minister musel pre švajčiarsky účet odstúpiť .

Ministri financií členských štátov minulý mesiac Európskej komisii udelili mandát na vyjednávanie so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom, San Marinom,. Andorrou a Monakom, aby rozšírili druh informácií o klientoch bánk, ktoré musia odovzdať daňovým úradom.

Švajčiarska ministerka uviedla, že vláda s EÚ začne formálne vyjednávať až na jeseň a bude presadzovať globálne štandardy pre výmenu informácií na úrovni OECD.

„Pre Švajčiarsko je dôležité, aby sme sa sami angažovali za rovnakých podmienok a to nielen v rámci EÚ, ale aj mimo nej,“ vysvetlila.

Vládna komisia krajiny minulý týždeň vydala správu, v ktorej odporúča, aby sa vykonali prípravy na zdieľanie informácií o zahraničných vkladateľoch s EÚ a to ešte pred tým ako budú stanovené globálne pravidlá pre výmenu dát o bankových klientoch.

Podľa dokumentu však Švajčiarsko bude žiadať zlepšenie prístupu svojho finančného sektora na trh EÚ. Krajina Úniu dlhodobo kritizuje za protekcionizmus a fragmentovanie globálnych trhov.

Nové pravidlá EÚ podľa Švajčiarska nie sú spravodlivé pre štáty mimo bloku. Medzi ne patrí napríklad aj návrh smernice o finančných trhoch (MiFID), ktorá ukladá prísne povinnosti pre spoločnosti z nečlenských štátov, ktoré chcú vstúpiť na úniový trh.

(EurActiv/Reuters)