SES: Vandalským bankárom za daň z transakcií

Zdroj: Flickr

Video o vandalskom bankárovi socialisti zverejnili na stretnutí finančnej a ekonomickej siete socialistov 7. apríla a začali ho vysielať aj prostredníctvom kanála YouTube.com. SES je lídrom medzi politickými skupinami Európskeho parlamentu vo využívaní nových technológií a sociálnych sietí pri komunikácii s občanmi.

Bankár sa  v 57-sekundovom videu nápisom na stene pýta: „Ak spôsobíte škodu za 3 000 miliárd eur, čo by malo byť vašou pokutou?“ Následne je zobrazený ako sa snaží poškodenú stenu vyčistiť, čím sa socialisti snažia naznačiť, že bankári by mali napraviť škodu, ktorú spôsobili.

Štátny tajomník rakúskeho ministerstva financií Andreas Schneider, ktorý predsedá finančnej a ekonomickej sieti SES pri zverejnení videa vyhlásil: „Bankár-vandal v našom videoklipe musí upratať neporiadok, ktorý spôsobil. S daňou z finančných transakcií môžeme zaistiť, že sa k nemu pripoja aj jeho kolegovia.“

EurActiv oslovil banky, aby sa ku kampani vyjadrili, tie však uviedli, že sektor by sa radšej nezapájal do „straníckych politických záležitostí“ týkajúcich sa takej citlivej záležitosti.

Tzv. Tobinovu daň prvýkrát navrhnutú v roku 1971 ekonómom Jamesom Tobinom už zvažovali niekoľkokrát. Jej zameraním je najmä obmedziť krátkodobé menové špekulácie.

Na požiadanie skupiny krajín G20 zavedenie dane z finančných transakcií zvažuje aj Medzinárodný menový fond. Slúžila by na záchranu krachujúcich finančných inštitúcií a tak by preniesla záťaž z pliec daňových poplatníkov.

Klip, ktorý zobrazuje bankára arogantne sprejujúceho na stenu zverejnili tesne pred Európskym akčným dňom za daň z finančných transakcií (24. apríla), len 24 hodín pre tým, ako MMF zverejní svoju správu o Tobinovej dani.

Pozície:

„Vstupujeme do kritickej fázy zvažovania zavedenia dane z finančných transakcií,“ uviedol šéf SES Poul Nyrup Rasmussen. „Máme expertnú štúdiu, ktorá dokazuje, že daň je nielen želaná, ale aj rozumná. Jediné, čo teraz potrebujeme je politická vôľa.“ Video má podľa neho udržať tlak na politikov.

Dirk Smet, manažér pre komunikáciu z European Savings Banks Group (ESBG) na video reagoval slovami: „ESBG rozumie hnevu verejnosti spôsobeného správaním niektorých bánk. Video SES využíva tento hnev.“  Zároveň zdôraznil, že problémy, ktorým čelíme v súčasnosti spôsobili len niektoré finančné inštitúcie a ich správanie – riziko sa im vymklo spod kontroly, respektíve ho úplne odignorovali.